سوالات پر تکرار برای گرفتن گواهینامه رانندگی

شاید برای هر کدام از ما در هنگامی که تصمیم به ثبت نام در آزمون گواهینامه می گیریم هم سوالات بسیاری باشد که هر جوابش برایمان مهم است.

در ادامه با هم سوالاتی را مرور می کنیم تا با شرایط و اطلاعات دقیق وارد این مرحله و تجربه شیرین شوید.

برای گرفتن گواهینامه چکار کنیم ؟
برای گرفتن گواهینامه چکار کنیم ؟

سوال اول: آیا محدودیت خاصی برای رانندگان تازه ‌کار وجود دارد؟

باید در پاسخ این سوال گفت بله. مدتی است اعلام شده که رانندگانی که تازه گواهینامه گرفتند 3 ماه اول نباید تنها رانندگی کنند. آن ها نباید تا یک سال در مسیر های بیرون شهر، و حتی در محدوده زمانی 12 شب تا 5 صبح در کلیه مسیر های شهری و برون شهری باشند.

این مطلب را هم ببینید ( ازمون ایین نامه )

سوال دوم: مدت اعتباری که برای گواهینامه در نظر گرفته شده اند، چقدر است؟

مدت اعتبار هر گواهینامه رانندگی در پایه سه 10 سال است؛ بعد از اتمام اعتبار آن در صورت تایید شدن راننده از نظر سلامت روانی و جسمی، می توان آن را برای 10 ساله بعد هم تمدید کنید. البته افراد دارای سن 70 سال به بالا حتما  باید 2 سال یک بار برای احراز کردن سلامت جسمی و روانی خود به راهنمایی و رانندگی مراجعه کنند.

سوال سوم: اعتبار گواهینامه برای سنین مختلف چقدر است؟

رانندگان محترم تا سن ۶۵ سالگی باید در هر ۱۰ سال یک بار گواهینامه خود را تمدید کنند. افرادی که از سن ۶۵ الی ۷۰ سال دارند هر پنج سال و افراد بالای  ۷۰سال هر دو سال احتیاج به تمدید گواهینامه‌ دارند.

سوال پنجم: شرایط اخذ گواهینامه برای افراد معلول چیست؟

شرایط برای افرار معلول یکم سخت تر خواهد بود ابتدا ماننده همه کسانی که می خواهند گواهینامه بگیرند به چشم پزشکی مراجعه می کنید بعد به بیمارستان پزشک مورد تایید پلیس مراجعه تا صلاحیت برای رانندگی تایید شود.

سوال چهارم: آیا برای گواهینامه رانندگی نیازی به داشتن کارت پایان خدمت است؟

خوشبختانه در قانون جدیدی که برای دریافت گواهینامه وضع شده، دیگر در هنگام گرفتن گواهینامه احتیاجی به داشتن کارت پایان خدمت نیست؛ پس شما می ‌توانید بدون آن که دوران سربازی را بگذرانید ، گواهینامه‌ خود را بگیرید.

شرایط  و مراحل دریافت گواهینامه برای افرادی که دارای معلولیت از هر نوعی باشد تا حدودی با هم فرق دارد. البته لازم به یاد آوری است که هزینه گواهینامه برای این نوع افراد خیلی با هم فرق دارد. اولین نکته که باید به آن توجه کرداین است که برای گرفتن گواهینامه معلولین به آموزشگاه‌ های رانندگی که مخصوص این افراد است باید مراجعه کنید. مراحل اخذ گواهینامه معلولین به‌ طور مختصر این گونه است:

 •  مراجعه به آموزشگاه های مخصوص و دریافت فرم از آن ها
 •  مراجعه به چشم ‌پزشک مورد تایید ناجا برای  انجام دادن معاینات چشمی
 •  مراجعه به بهداری های ناجا و گرفتن فرم معاینه
 •  رفتن به بیمارستان های مورد تایید ناجا برای انجام دادن معاینات و دریافت تاییده برای شرکت در آزمون

بعد از انجام دادن مراحل فوق، با در دست داشتن مدارک مورد نیاز، برای ثبت‌ نام به آموزشگاه‌ های ویژه معلولین مراجعه کنید.

سوال ششم: گواهینامه بعد از چند روز به دست متقاضی می ‌رسد؟

صادر شدن گواهینامه هوشمند نسبت به گواهینامه‌ هایی که در قدیمی بود، بیشتر زمان می ‌برد. بعد از این که شما در آزمون قبولی  شدید و مدارک تان تکمیلشد با پرداخت هزینه‌ های گواهینامه، در مدت زمان تقریبا تا حداکثر ۱۵ روز یا یک ماه گواهینامه شما صادر می‌ شود و به دست تان می ‌رسد. برای رهگیری کردن گواهینامه  می ‌توانید با مراجعه به سامانه رهگیری مرسولات سازمانی و  انتخاب گزینه گواهینامه و وارد کردن کد ملی خود ، از وضعیت دقدیق آن مطلع شوید.

سوال هفتم: شرایط ثبت نام کردن افراد بی سواد برای گرفتن گواهینامه بی سوادی (شفاهی) چیست؟

در هنگام ثبت نام کردن شما که بی سواد هستید برای گرفتن گواهینامه راهنمایی رانندگی لازم است این را بدانید که طریقه  شرکت در جلسه های آموزش آیین نامه، ارائه دادن مدارک مورد نیاز و هزینه های ثبت نام، همه افراد چه با سواد و یا فرد بی سواد هیچ فرقی با همدیگر ندارند. اما فقط یک تفاوت در موقع ثبت نام آنها دیده می شود که باید حتما رعایت کنند دو شرط مهم برای ثبت نام کردن افراد بی سواد  به شرح زیر است :

۱- داشتن حداقل ۳۰ سال سن در هنگام ثبت نام

۲- داشتن تحصیلاتی در حد کمتر از پنجم ابتدایی

سوال هشتم: هزینه های گرفتن گواهینامه رانندگی

1 – هزینه کلاس های تئوری که تقریبا از 15 الی 17 ساعت طول می کشد = 180 هزار تومان

2 – هزینه کلاس عملی که  می تواند از 20 الی 25 ساعت خواهد بود = 800 هزار تومان

3 – هزینه تمبر که به حساب‌های نیروی انتظامی و شهرداری واریز می شود = 40 هزار تومان

4 – هزینه دادن امتحان مجدد در صورت مردودی در امتحان آیین نامه ( به ازای هر دفعه دادن امتحان ) = 3.000 تومان

5 – هزینه مردودی در آزمون های عملی = 10 هزار تومان

6 – هزینه های چشم پزشکی و دادن آزمایش برای تشخیص گروه خونی = حدودا 180.000 تومان

7 – هزینه خرید هر جلد کتاب آیین نامه = 20.000 تومان

سوال نهم : مدارک مورد نیاز برای ثبت نام کردن در آزمون راهنمایی و رانندگی چیست ؟

1- داشتن سن  18 سال تمام ( حتی برای افرادی که 5 دقیقه از 18 سالگی آن ها می گذرد ) .

2-  در برخی آموزشگاه ها داشتن کارت معافیت و یا اشتغال داشتن به تحصیل برای دانشجویان یا همراه داشتن مدرک وضعیت خدمت سربازی برای آقایان در هنگام ثبت نام یکی دیگر از مدارک است البته این را هم بگوییم که احتیاج به این مدارک نیست ولی بهتر است همراه  خودتان باشد تا زمان شما هدر نرود .

3 – کارت ملی و شناسنامه ( جدید)

4- 8 قطعه عکس 4*3 .

5 – تاییدیه از پزشک و چشم پزشک متخصص و قابل اعتماد آموزشگاه ( در ابتدای ثبت نام  آموزشگاه یک برگه  که داخل آن چند آدرس پزشک و چشم پزشک نوشته شده در اختیار شما قرار می گیرد. شخص در هنگام ثبت نام باید برگه را توسط پزشکان ذکر شده مهر و امضا کرده و مشخصات تان را در آن نوشته بنویسد که الان به شکل سیستماتیک شده اما در مجموع این مراحل را باید انجام داد که در کل 2 ساعت هم  وقت نیاز ندارد.)

6 – با گرفتن برگه آزمایش گروه خون از آموزشگاه و مراجعه به آزمایشگاه بروید ( آدرس آزمایشگاه مورد تایید  توسط آموزشگاه رانندگی به شما داده می شود تا به آنجا مراجعه کنند ) .

حرف آخر

همه شرایط و هزینه های گواهینامه رانندگی وسوالاتی که ممکن است برایتان پیش بیاید را بررسی کردیم. به جرات می توان گفت مطلبی جا نیفتاده است، با این وجود اگر سوالی به ذهنتان رسید که در این مقاله نبود، حتماً برایمان کامنت بگذارید تا با پاسخ به شما عزیزان کمکی هر چند کوچک برایتان داشته باشیم.

این مطلب را هم ببینید   شرایط اخذ گواهینامه در پایه 1-2و3
اپلیکیشن تست آیین نامه به صورت آنلاین

آزمون شبیه سازی شده که می توانید قبل از ازمون اصلی خودتان را محک بزنید

نوشته های مشابه

‫8 دیدگاه ها

 1. با سلام بنده گواهینامه پایه 3 دارم و تصادف کردم و دچار معلولیت شدم از ناحیه دستم ولی میتونم رانندگی کنم برام هم سخت نیست از تاریخ گواهینامه ام 6 سال مونده تا تاریخش تموم بشه میخواستم بدونم برای تمدید گواهینامه ایا گواهینامه مو تمدید میکنن یا دیگه اجازه رانندگی نمیدن در ضمن چون تازه دارای معلولیت شدم ایا گواهینامم مشکل دار هست یا نه .. ممنون

  1. سلام
   اگر کسی متوجه معلولیت شما نمی شه و می تونیدبه صورت عادی رانندگی کنید از همان گواهینامه قبلی استفاده کنید, اما اگر شرایط شما به شکلی هست نمی تونید به صورت عادی رانندگی کنید باید برای گرفتن گواهینامه ویژه معلولین اقدام کنید.
   برای تمدید با توجه به تشخیص پزشک و شرایط شما گواهینامه داده خواهد شد.

 2. سلام من پدرم از سال ۷۰گواهینامه گرفته و رانندگی میکنه تو نوجوانی یکی از دست هاش چهار انگشت از بند اول به بعد نداره ولی انگشت شست داره قبلا دکتر بهش گفته مشکلی نیست و نمیخواد گواهینامه معلولین بگیره الان گیر دادن بنظرتون گواهینامه معلولین باید بگیره؟

  1. سلام بستگی نظر پزشک داره اگه گفتند دیگه چاره ای ندارید باید انجام بدید

 3. سلام من برای بی سوادی ثبت نام کردم الان دوبار رد شدم الان افسر خیلی سخت می گیره می خوام عوض کنم به باسوادی به نظرتون می شه تغییر بدم ؟

  1. سلام فکر نمی کنم دیگه بتونید تغییر بدید – برای اینکه مطمئن بشید به اموزشگاهی که ثبت نام کردید درخواست بدید
   باتشکر

 4. سلام من الان یک ماهی منتظرم گواهینامه هستم ممنون می شم با توجه به تجربه شما کی این گواهینامه به دستم می رسه؟

  1. سلام معمولا بین یک تا دوماه طول می کشه که بدستتون برسه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.