سوالات پر تکرار در مورد گواهینامه رانندگی

سوالات هنرجویان برای گرفتن گواهینامه

ما در سایت درایوینگ در این قسمت از صفحه سایت به سوالات پرتکراری که شما در مورد گواهینامه رانندگی  دارید سعی کردیم جواب بدیم اگه سوال شما در بین سوالات نیست در قسمت نظرات مطرح کنید در کمترین زمان به شما پاسخ خواهیم داد.

در ادامه همراه ما باشید

برای گرفتن گواهینامه چکار کنیم ؟
برای گرفتن گواهینامه چکار کنیم ؟

آیا محدودیت خاصی برای رانندگان تازه ‌کار وجود دارد؟

کسانی که به تازگی گواهینامه گرفتن به مدت 3 ماه حق رانندگی به تنهایی ندارند برای رانندگی باید حتما یک نفر دارای گواهینامه پایه 2 یا 1 کنار خود داشته باشند یا حداقل کسی که گواهینامه پایه سوم آن یکسال از آن گذشته باشد.

به نقل از سردار مهری، این افراد از ساعت 24  تا 5 صبح حق رانندگی ندارند, ضمن اینکه تا یک سال هم حق رانندگی در خارج از شهر را ندارند؛ مگر اینکه مسافت طی شده تا ۲۵ کیلومتر در بزرگراهای شهرها باشد.

این مطلب را هم ببینید (ازمون ایین نامه) آزمون انلاین رایگان برای استفاده شما هنرجویان گرامی

مدت اعتباری که برای گواهینامه در نظر گرفته شده است، چقدر می باشد؟

تمدید گواهینامه بعد از چند سال

مدت اعتبار گواهینامه رانندگی در پایه سه 10 سال است؛ بعد از اتمام اعتبار آن در صورت تایید شدن راننده از نظر سلامت روانی و جسمی، می توان آن را برای 10 ساله بعد تمدید کند. البته افراد دارای سن 70 سال به بالا حتما  باید 2 سال یک بار برای احراز سلامت جسمی و روانی خود به راهنمایی و رانندگی مراجعه کنند.

اعتبار گواهینامه برای سنین مختلف چقدر است؟

تمدید گواهینامه افراد بالای 70 سال؟

رانندگان محترم تا سن ۶۵ سالگی باید در هر ۱۰ سال یک بار گواهینامه خود را تمدید کنند. افرادی که از سن ۶۵ الی ۷۰ سال دارند هر پنج سال و افراد بالای  ۷۰سال هر دو سال احتیاج به تمدید گواهینامه‌ دارند.

شرایط اخذ گواهینامه برای افراد معلول چیست؟

شرایط برای افرار معلول یکم سخت تر خواهد بود ابتدا مانند همه کسانی که می خواهند گواهینامه بگیرند به چشم پزشکی مراجعه می کنید بعد به بیمارستان پزشک مورد تایید پلیس مراجعه تا صلاحیت برای رانندگی تایید شود.

بعد از انجام دادن مراحل فوق، با در دست داشتن مدارک مورد نیاز، برای ثبت‌ نام به آموزشگاه‌ های ویژه معلولین مراجعه کنید.

مراحل دریافت گواهینامه برای افرار معلول به صورت خلاصه

عکس گواهینامه معلولین

شرایط  و مراحل دریافت گواهینامه برای افرادی که دارای معلولیت از هر نوعی باشد تا حدودی با هم فرق دارد. البته لازم به یادآوری است که هزینه گواهینامه برای این نوع افراد خیلی با هم فرق دارد. اولین نکته که باید به آن توجه کرداین است که برای گرفتن گواهینامه معلولین به آموزشگاه‌ های رانندگی که مخصوص این افراد است باید مراجعه کنید. مراحل اخذ گواهینامه معلولین به‌ طور مختصر این گونه است:

 1. دریافت فرم مخصوص از آموزشگاه
 2. مراجعه و انجام معاینه چشم پزشکی ( پزشک مورد تایید ناجا) در اموزشگاه پزشک های مورد تایید ناجا به شما ادرس خواهند داد.
 3. مراجعه به بهداری ناجا و گرفتن فرم معاینه
 4. مراجعه به بیمارستان مورد تایید برای انجام معاینات و ریافت تاییدیه مورد نیاز
 5. بعد از انجام مراحلی که در  بالا ذکر شد، با در دست داشتن مدارک، برای ثبت‌نام به آموزشگاه‌ ویژه معلولین اقدام کنید.
سرهنگ احمد کرمی اسد رییس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهنمایی و رانندگی در مورد گواهینامه معلولین فرمودند، پلیس راهنمایی و رانندگی به احترم معلولین و جانبازان آموزشگاه های رانندگی ویژه معلولین انتخاب شده وی همچنین در مورد چگونگی گرفتن گواهینامه معلولین تصریح کردند که یک سری معاینات ساده پزشکی درنظر گرفته شده که فرد معلول می تواند رانندگی کند یا نه. آنان با توجه به نوع معلولیت به یکی از آموزش‌های رانندگی رفته و در آنجا مفاهیم نظری و عملی رانندگی را فرا می‌گیرند. هر فردی بر اساس نوع معلولیتی که دارد، گواهینامه با شرایط خاص رانندگی دریافت خواهد کرد.

البته آموزشگاه های کمی برای افرد معلول و عزیزان جانباز درنظر گرفته شده که امیدواریم شرایط برای این عزیزان بهتر شود.

آیا برای گواهینامه رانندگی نیازی به داشتن کارت پایان خدمت است؟

خوشبختانه در قانون جدیدی که برای دریافت گواهینامه وضع شده، دیگر در هنگام گرفتن گواهینامه احتیاجی به داشتن کارت پایان خدمت نیست؛ پس شما می ‌توانید بدون آن که دوران سربازی را بگذرانید ، گواهینامه‌ خود را بگیرید.

گرفتن گواهینامه چقدر زمان میبرد

بستگی به زرنگی شما دارد معمولا چیزی بین 20 تا 30 روز می توانید گواهینامه بگیرید در بد ترین شرایط هم ممکنه تا 2 ماه هم طول بکشه

گواهینامه بعد از چند روز به دست متقاضی می ‌رسد؟

صادر شدن گواهینامه هوشمند نسبت به گواهینامه‌ هایی که در قدیمی بود، بیشتر زمان می ‌برد. بعد از این که شما در آزمون قبولی  شدید و مدارک تان تکمیل شد با پرداخت هزینه‌ های گواهینامه، در مدت زمان تقریبا تا حداکثر ۱۵ روز یا یک ماه گواهینامه شما صادر می‌ شود و به دست تان می ‌رسد. برای رهگیری کردن گواهینامه می ‌توانید با مراجعه به سامانه رهگیری مرسولات سازمانی و  انتخاب گزینه گواهینامه و وارد کردن کد ملی خود ، از وضعیت دقیق آن مطلع شوید.

شاید دوست داشته باشید بخوانید:  استعلام اصالت گواهینامه رانندگی

شرایط ثبت نام کردن افراد بی سواد برای گرفتن گواهینامه بی سوادی (شفاهی) چیست؟

در هنگام ثبت نام کردن شما که بی سواد هستید برای گرفتن گواهینامه راهنمایی رانندگی لازم است این را بدانید که طریقه  شرکت در جلسه های آموزش آیین نامه، ارائه دادن مدارک مورد نیاز و هزینه های ثبت نام، همه افراد چه با سواد و یا فرد بی سواد هیچ فرقی با همدیگر ندارند. اما فقط یک تفاوت در موقع ثبت نام آنها دیده می شود که باید حتما رعایت کنند دو شرط مهم برای ثبت نام کردن افراد بی سواد  به شرح زیر است :

۱- داشتن حداقل ۳۰ سال سن در هنگام ثبت نام

۲- داشتن تحصیلاتی در حد کمتر از پنجم ابتدایی

من 17 سال سن دارم امکان داره یک راه حلی باشه که گواهینامه زودتر بگیرم ؟

جواب: هیچ گونه راه حلی وجود ندارد برای گرفتن گواهینامه باید 18 سال تمام داشته باشید

من در ازمون عملی گواهینامه رانندگی قبول شدم ایا الان می تونم رانندگی کنم یا باید صبر کنم گواهینامه بدستم برسه؟

جواب: باید صبر کنید گواهینامه بدست شما برسه در 3 ماهه اول هم داخل شهر همراه با یک نفر دارای گواهینامه پایه 2 یا 1 یا حداقل پایه 3 که یکسال از اعتبار گواهینامه ان گذشته باشه رانندگی کنید

آیا با برگه رسید قبولی گواهینامه می توانم رانندگی کنم؟

جواب منفی می باشد. تا گرفتن گواهینامه رانندگی اجازه رانندگی ندارند.

به نقل از سرهنگ هویدا در مصاحبه خبرنگار سایت راهور کسانی که در ازمون شهری گواهینامه پایه سوم قبول شدند و فعلا گواهینامه بدستشان نرسیده نمی توانند رانندگی کنند و هنرجویان با برگه رسید که از اموزشگاه دریافت می کنند نمی توانند رانندگی کنند. همچنین ایشان در تصریح حرف های خود اضافه کردند این افراد از تاریخ صدور گواهینامه اجازه رانندگی دارند و تا رسیدن دریافت گواهینامه باید صبر کنند.

در صورت هرگونه تصادف همانند رانندگان بدون گواهینامه برخورد خواهد شد. و از طرف بیمه هیچ گونه خسارتی پرداخت نمی شود.

هزینه های گرفتن گواهینامه رانندگی

1 – هزینه کلاس های تئوری که تقریبا از 15 الی 17 ساعت طول می کشد = 180 هزار تومان

2 – هزینه کلاس عملی که  می تواند از 20 الی 25 ساعت خواهد بود = 800 هزار تومان

3 – هزینه تمبر که به حساب‌های نیروی انتظامی و شهرداری واریز می شود = 40 هزار تومان

4 – هزینه دادن امتحان مجدد در صورت مردودی در امتحان آیین نامه ( به ازای هر دفعه دادن امتحان ) = 3.000 تومان

5 – هزینه مردودی در آزمون های عملی = 10 هزار تومان

6 – هزینه های چشم پزشکی و دادن آزمایش برای تشخیص گروه خونی = حدودا 180.000 تومان

7 – هزینه خرید هر جلد کتاب آیین نامه = 20.000 تومان

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام کردن در آزمون راهنمایی و رانندگی چیست ؟

1- داشتن سن  18 سال تمام ( حتی برای افرادی که 5 دقیقه از 18 سالگی آن ها می گذرد ) .

2-  در برخی آموزشگاه ها داشتن کارت معافیت و یا اشتغال داشتن به تحصیل برای دانشجویان یا همراه داشتن مدرک وضعیت خدمت سربازی برای آقایان در هنگام ثبت نام یکی دیگر از مدارک است البته این را هم بگوییم که احتیاج به این مدارک نیست ولی بهتر است همراه  خودتان باشد تا زمان شما هدر نرود .

3 – کارت ملی و شناسنامه ( جدید)

4- 8 قطعه عکس 4*3 .

5 – تاییدیه از پزشک و چشم پزشک متخصص و قابل اعتماد آموزشگاه ( در ابتدای ثبت نام  آموزشگاه یک برگه  که داخل آن چند آدرس پزشک و چشم پزشک نوشته شده در اختیار شما قرار می گیرد. شخص در هنگام ثبت نام باید برگه را توسط پزشکان ذکر شده مهر و امضا کرده و مشخصات تان را در آن نوشته بنویسد که الان به شکل سیستماتیک شده اما در مجموع این مراحل را باید انجام داد که در کل 2 ساعت هم  وقت نیاز ندارد.)

6 – با گرفتن برگه آزمایش گروه خون از آموزشگاه و مراجعه به آزمایشگاه بروید ( آدرس آزمایشگاه مورد تایید  توسط آموزشگاه رانندگی به شما داده می شود تا به آنجا مراجعه کنند ).

چند سوال در مورد تمدید اعتبار گواهینامه رانندگی

 

سوال 1: من قبلا گواهینامه داشتم الان 5 سال هست تمدید نکردم به نظر شما گواهینامه من باطل شده یا نه؟

جواب: گواهینامه شما قابل تمدید می باشد و جریمه این چند سال را باید پرداخت کنید البته همراه با هزینه های معاینه چشم و هزینه های دیگر که آموزشگاه ها که شما را راهنمایی خواهد کرد.

سوال 2: ایا برای تمدید گواهینامه رانندگی احتیاج هست دوباره به کمیسیون بریم ؟

جواب: نیاز به مراجعه کمیسیون نیست به دفاطر پلیس 10+ مراجعه کنید.

سوال: برای تمدید گواهینامه باید مراحل پزشکی را دوباره انجام بدیم؟

جواب: بله تمام مراحلی که قبلا انجام دادید برای تمدید گواهینامه باید انجام بدید.

 

حرف آخر

همه شرایط و هزینه های گواهینامه رانندگی وسوالاتی که ممکن است برایتان پیش بیاید را بررسی کردیم. به جرات می توان گفت مطلبی جا نیفتاده است، با این وجود اگر سوالی به ذهنتان رسید که در این مقاله نبود، حتماً برایمان کامنت بگذارید تا با پاسخ به شما عزیزان کمکی هر چند کوچک برایتان داشته باشیم.

شاید دوست داشته باشید بخوانید:  شرایط اخذ گواهینامه در پایه 1-2و3
برنامه تست آیین نامه ۱۴۰۱

آزمون شبیه سازی شده که می توانید قبل از ازمون اصلی خودتان را محک بزنید

نوشته های مشابه

‫8 دیدگاه ها

 1. با سلام بنده گواهینامه پایه 3 دارم و تصادف کردم و دچار معلولیت شدم از ناحیه دستم ولی میتونم رانندگی کنم برام هم سخت نیست از تاریخ گواهینامه ام 6 سال مونده تا تاریخش تموم بشه میخواستم بدونم برای تمدید گواهینامه ایا گواهینامه مو تمدید میکنن یا دیگه اجازه رانندگی نمیدن در ضمن چون تازه دارای معلولیت شدم ایا گواهینامم مشکل دار هست یا نه .. ممنون

  1. سلام
   اگر کسی متوجه معلولیت شما نمی شه و می تونیدبه صورت عادی رانندگی کنید از همان گواهینامه قبلی استفاده کنید, اما اگر شرایط شما به شکلی هست نمی تونید به صورت عادی رانندگی کنید باید برای گرفتن گواهینامه ویژه معلولین اقدام کنید.
   برای تمدید با توجه به تشخیص پزشک و شرایط شما گواهینامه داده خواهد شد.

 2. سلام من پدرم از سال ۷۰گواهینامه گرفته و رانندگی میکنه تو نوجوانی یکی از دست هاش چهار انگشت از بند اول به بعد نداره ولی انگشت شست داره قبلا دکتر بهش گفته مشکلی نیست و نمیخواد گواهینامه معلولین بگیره الان گیر دادن بنظرتون گواهینامه معلولین باید بگیره؟

  1. سلام بستگی نظر پزشک داره اگه گفتند دیگه چاره ای ندارید باید انجام بدید

 3. سلام من برای بی سوادی ثبت نام کردم الان دوبار رد شدم الان افسر خیلی سخت می گیره می خوام عوض کنم به باسوادی به نظرتون می شه تغییر بدم ؟

  1. سلام فکر نمی کنم دیگه بتونید تغییر بدید – برای اینکه مطمئن بشید به اموزشگاهی که ثبت نام کردید درخواست بدید
   باتشکر

 4. سلام من الان یک ماهی منتظرم گواهینامه هستم ممنون می شم با توجه به تجربه شما کی این گواهینامه به دستم می رسه؟

  1. سلام معمولا بین یک تا دوماه طول می کشه که بدستتون برسه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.