قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی

قانون راهنمایی و رانندگی

قانون تخلفات راهنمایی رانندگی- در این بخش از سایت درایوینگ نگاهی بر قوانین رسیدگی به تخلفات رانندگی داریم تا شما عزیزان را در جهت رعایت آن‌ها بر حفظ سلامتی خود و دیگران راهنمایی کنیم.( برگرفته از کتاب آیین نامه رانندگی صفحه 69 )
هر گاه شخص راننده بر طبق قانون تخلفی را مرتکب شود، چه خود در محل حاضر بوده و یا خودروی او در مکان غیرمجاز پارک باشد، این قبض جریمه رانندگی  در سوابق او در اداره راهنمایی و رانندگی ثبت می شود.

قانون رسیدگی به تخلفات راهنمایی و رانندگی
قانون رسیدگی به تخلفات راهنمایی و رانندگی

* پلیس راهنمایی و رانندگی برگه جریمه را به خود شخص در صورت حضور در مکان و یا با الصاق به شیشه خودرو اعلام می ‌کند.

* حتی اگر راننده از گرفتن قبض جریمه خودداری کند، قبض صادرشده به عنوان یک ابلاغیه قانونی حساب می ‌شود.

* فرد متخلف جریمه خود را باید طی ۶۰ روز از تاریخ صدور و دریافت آن به خزانه دارایی کل پرداخت کند.

شاید دوست داشته باشید بخوانید:  سوالات پر تکرار در مورد گواهینامه رانندگی

* اگر راننده نسبت به جریمه شدن خود اعتراض دارد بازهم موظف است ظرف همین مدت (۶۰ روز) با مراجعه به اداره اجرائیات راهنمایی و رانندگی با ذکر دلایل خود، مراحل را طی نماید.
اداره مذکور هم طی ۲۴ ساعت، اعتراض را بررسی و اگر بدون دلایل کافی بود، حکم را به راننده اعلام نماید.

* حال راننده‌ای بعد از اعتراض دادخواستش رد شود، ولی باز نسبت به جریمه خود معترض باشد، مراتب به واحد رسیدگی به اعتراضات ناشی از تخلفات رانندگی ارجاع و رأی صادره در این مکان قطعی است. اگر راننده طی ۲۰ روز نتواند اعتراضش را ارائه دهد موظف به پرداخت جریمه به مبلغ ۲ برابر نوشته شده در قبض است.

* با صدور قبض چه به صورت دستی یا توسط دوربین هم‌ زمان گزارش تخلف، شماره و نوع گواهینامه راننده برای اداره مربوطه ارسال و متناسب با نمرات منفی که در قانون راهنمایی و رانندگی تعیین‌ شده با متخلف برخورد می‌شود:

-۳۰ نمره منفی: ضبط گواهینامه به مدت ۳ ماه و پرداخت مبلغ ۴۰۰ هزار ریال جریمه به خزانه عمومی ، برای راننده الزامی است.
– اعمال ۲۵ نمره منفی جدید و ۳۰ نمره منفی از قبل در در کارنامه راننده:
باعث ضبط گواهینامه به مدت ۶ ماه و پرداخت جریمه نقدی به مبلغ ۶۰۰ هزار ریال مکلف می ‌شود.
– حال اگر راننده‌ای ۲۰ نمره منفی جدید در کارنامه خود بگیرد و افسر راهنمایی و رانندگی بعد از بررسی مشاهده نماید که او از قبل هم دارای ۵۵ نمره منفی است. گواهینامه شخص متخلف باطل و موظف به پرداخت مبلغ یک میلیون ریال می ‌شود. ولی می ‌تواند بعد از یک‌ سال طبق مقررات با گذراندن دوباره دوره آموزشی، گواهینامه جدید بگیرد.

* اگر راننده‌ای که گواهینامه او ضبط شده، بازهم اقدام به رانندگی کند، بعد از تشخیص توسط افسر راهنمایی، به مراجع قضایی ارجاع و طبق مجازات رانندگان بدون گواهینامه با او برخورد می ‌شود.

* همیشه درهنگام رانندگی مدارک زیر را همراه خود داشته تا در صورت لازم به مامور راهنمایی و رانندگی ارائه کنید:
گواهینامه کارت خودرو، بیمه‌ نامه شخص ثالث، برگه معاینه فنی (برای خودروهای بالای 5 سال از تاریخ تولید)

* اگر هیچ کدام از مدارک همراه راننده نباشد خودرو توقیف می ‌شود.

* اگر فقط یکی از مدارک فوق یا حتی یک کارت شناسایی از راننده موجود باشد، مأمور راهنمایی و رانندگی موظف است بدون توقیف خودرو با ارائه رسید، مدرک را تحویل گرفته و راننده را ملزم به ارایه بقیه مدارک نماید و بعد از مشاهده و رؤیت مدارک، اسناد پیش خودش را به شخص برگرداند.
* وقتی خودرویی به محل توقیف برده می‌ شود، ترخیص شدن آن فقط با ارائه مدارک زیر امکان دارد:

– پرداخته همه جریمه ‌ها
– ارائه صورت‌ حساب پرداخت ‌شده جریمه‌ ها
– ارائه اصل رسید خودرو
– ارائه دستور قضایی
– ارائه مدارکی قوی مبنی بر مالکیت شخص (در صورت شک در مالکیت خودرو توسط مامور)

* در بعضی از ساعت ‌های شبانه‌ روز، محدودیت‌ هایی برای رفت ‌وآمد وسایل نقلیه موتوری توسط پلیس راهنمایی و رانندگی یا شهرداری یا محیط زیست اعمال شده ‌است. در صورت اخطار پلیس و صدور قبض جریمه برای راننده اگر باز در محدوده طرح ترافیک عبور و مرور انجام دهد، برای هر یک ساعت، یک ‌بار جریمه خواهد شد.

* بستن کمربند ایمنی برای همه خودروها و سرنشینان آن در کلیه راه‌ها اجباری است. در صورت عدم رعایت این قانون طبق قوانین ازپیش ‌تعیین‌شده جریمه صورت می ‌گیرد.

* هر عابر پیاده‌ای موظف است برای عبور از عرض یا طول مسیر خود با توجه به علائم و نشانه‌ های مختص خود، از نقاط خط‌ کشی ‌شده، گذرگاه‌های غیر مسطح و مسیرهای ویژه استفاده کند.

* بدون گرفتن مجوز از راهنمایی و رانندگی نباید تعویض قطعات اصلی خودرو مثل موتور، شاسی، رنگ، اتاق صورت گیرد.
سایر قوانین تخلفات رانندگی

* توقف کردن یا حتی عبور از مسیرهای ویژه ممنوع و با متخلف برخورد قانونی می‌ شود.

*هر وسیله موتوری که باعث آلودگی هوا و ایجاد دود شود ممنوع است و با آن‌ طبق قانون برخورد شده و توقیف خودرو را در پی خواهد داشت.

* هر کس براساس بی ‌احتیاطی باعث ضرر به جان یا مال فردی و ارگان دولتی شده و لطمه‌ ای به آن‌ها وارد کند باید خسارت‌ها را حتماً جبران نماید.

* هرکاری که باعث ایجاد آلودگی صوتی و ایجاد مزاحمت به دیگران شود، ممنوع است.

قانون راهنمایی و رانندگی در تصادفات

* طبق ماده ۷۰۴ قانون مجازات اسلامی:
هر اقدامی که بر اثر بی ‌احتیاطی یا رعایت نکردن قوانین باعث قتل غیرعمد شخص شود طبق مجازات اسلامی ۶ ماه تا ۳ سال زندان و در صورت مطالبه اولیای دم مجبور به پرداخت دیه است.

* وقتی راننده تخلفات زیر را انجام دهد علاوه بر دوسوم حداکثر جریمه، ۱ تا ۵ سال هم از رانندگی محروم می شود:

– رانندگی هنگام مستی
– رانندگی بیشتر از سرعت مجاز
– بدون گواهی ‌نامه
– استفاده از وسیله نقلیه دارای نقص و عیب و ایجاد تصادف
– رانندگی در عابر پیاده و مکان‌ های مخصوص به آنها
– عبور و مرور در مکان ‌های ممنوع

* راننده ای که در سانحه تصادف مصدوم را به مراکز درمانی نرساند یا به او کمک نکند و از محل تصادف فرار نماید، محکوم به بیش از دوسوم حداکثر مجازات است.
تبصره ۱: فقط در صورتی در صحنه تصادف وسیله نقلیه قابل جابجایی است که کسی غیر از او نتواند به مصدوم کمک کند.
تبصره ۲: هر کمکی به مصدوم و یا اطلاع مأموران از حادثه که باعث برگشت سلامتی و حفظ جان دیگران باشد، طبق قانون شامل تخفیف است.

* تخلفات زیر محکوم به ۶ ماه تا یک ‌سال حبس برای فرد خطاکار است:
– تغییر در ارقام و مشخصات پلاک یا هر وسیله نقلیه (موتوری، آبی، کشاورزی)
-جابجایی پلاک دو وسیله نقلیه با هم
– نصب پلاک تقلبی روی خودرو

* تغییر در شماره شاسی، موتور، پلاک وسیله نقلیه بدون مجوز قانونی و خارج کردن از حالت اصلی کارخانه

* اوراق کردن خودرو و یا هر وسیله نقلیه موتوری با اطلاع از محل انجام کار با اداره راهنمایی و رانندگی امکان ‌پذیر است.

* رانندگی وسایل موتوری بدون گواهینامه مخصوص آن و فردی که طبق دستور دادگاه از رانندگی منع شده ولی باز رانندگی می کند. برای بار اول محکوم به حبس تعزیری تا ۲ ماه و یا پرداخت ۱ میلیون ریال و برای بار دوم ۲ تا ۶ ماه حبس در انتظار اوست.

* هر گاه خودرویی با پلاک آن مفقود و یا دزدیده شود، فرد چه مالک آن باشد یا حتی اگر وسیله شخص دیگری پیش آن امانت است، باید در سریع ‌ترین زمان ممکن به نیروی انتظامی محل خود اعلام مفقودی کنند . درصورتی‌ که از این کار تخلف نماید، محکوم به پرداخت پونصد تا ۱ میلیون ریال است.

* هرگونه تغییر در دستگاه ثبت سرعت وسیله نقلیه چه عمداً توسط خود مالک یا با علم و آگاهی از این کار توسط شخص دیگری انجام گیرد برای بار اول محکوم به حبس از ۱۰ روز تا ۲ ماه و یا پرداخت مبلغ ۵۰ تا ۵۰۰ هزار ریال و در بعضی موارد، هر ۲ مجازات را در پی خواهد داشت. در صورت تکرارعمل شخص ۲ تا ۶ ماه حبس در انتظار اوست.

*دادن گواهینامه به فردی که صلاحیت رانندگی ندارد نوسط آزمون گر امتحان رانندگی، مجازات های زیر را برای او در پی خواهد داشت:

– حبس تعزیری از ۶ ماه تا یک‌ سال
– انفصال از خدمات دولتی
– ابطال پروانه صادره

* اگر فردی از مکانی که عبور عابر پیاده ممنوع است حرکت کند و راننده‌ای با سرعت مجازبا ماشین بدون عیب که قادر به کنترل آن نیست و به او بزند، حتی اگر فوت کند یا مصدوم شود، راننده ملزم به پرداخت خسارت و دیه نیست.

* طبق قانون ایمنی راه‌ها و راه‌آهن: ورود و عبور پیاده، حرکت احشام و دام‌ها، توقف و عبور وسایل نقلیه در آزادراه‌ها ممنوع است.

* هر فرد حقیقی یا حقوقی که دارای وسیله نقلیه می باشد باید با مراجعه به یکی از شرکت‌های بیمه مجاز نسبت به دریافت بیمه شخص ثالث در قبال خسارات بدنی و مالی در اثر تصادف یا در هنگام اتصال به یدک و تریلر اقدام کند.

* داشتن بیمه نامه برای کلیه وسایل نقلیه موتوری اجباری می باشد و هر راننده‌ای همیشه باید این بیمه‌ نامه را برای ارائه به پلیس راهنمایی و رانندگی همراه خود داشته باشد.

برنامه تست آیین نامه ۱۴۰۱

آزمون شبیه سازی شده که می توانید قبل از ازمون اصلی خودتان را محک بزنید

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. سلام اگه می شه سوالات قانون و رسیدگی تخلفات رانندگی هم بزارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.