برای گرفتن گواهینامه المثنی چکار کنم ؟ (راهنمایی جدید 1400)

گواهینامه المثنی – یکی از مهم ترین و ضروری ترین مدارک مورد نیازدر دنیای کنونی برای هر فردی در ایران و تمام نقاط جهان داشتن گواهینامه رانندگی می باشد. امروزه با افزایش جمعیت و وسیع شدن شهرها، گسترش خیابان ها، تنوع و تخصصی شدن مشاغل وکمبود وقت و مشغله های زندگی شهرنشینی، انجام بسیاری از کارها بدون وسیله نقلیه تقریبا غیرممکن و بسیار وقت گیر بوده ویکی از اساسی ترین ملزومات استفاده از وسیله نقلیه داشتن مهارت در رانندگی و دارا بودن گواهینامه رانندگی است و درصورتی که این مدرک مهم را نداشته باشید یا آن را گم کنید مشکلات بسیاری پیش روی شماست که تمام زندگی و شغل شما را تحت تاثیر خود قرار می دهد. به همین دلیل است که شاهد استقبال روز افزون شرکت در کلاس های آموزش رانندگی هستیم و حضور در این کلاس ها طرفداران زیادی پیدا کرده است.

شرایط گرفتن گواهینامه المثنی

در صورتی که گواهینامه رانندگی شما به هر دلیلی مفقود گردد لازم است جهت دریافت گواهینامه المثنی اقدام کنید. اما یک سوال مهم این است که برای دریافت گواهینامه المثنی باید از کجا شروع کرد، به چه طریقی اقدام شود، چه مدارکی مورد نیاز است و چه مراحلی را باید طی کنیم.

این مطلب را هم ببینید   راحت ‌ترین کشورها برای گرفتن گواهینامه رانندگی  

“پست یافته” چیست؟

“پست یافته ” سامانه مدارک یافته شده کشور مربوط به اداره پست می باشد. کسانی که هرنوع مدرک شناسایی از جمله گواهینامه رانندگی را پیدا کنند اگر تحویل اداره پست دهند یا آن را در صندوق پستی بیندازند، این مدارک در سامانه پست یافته قرار داده می شود.

پس پیشنهاد می شود قبل از هر کاری ابتدا برای اطلاع از پیدا شدن گواهینامه رانندگی خود به سامانه پست یافته مراجعه نمایید. در صورتی که گواهینامه شما را کسی پیدا کرده و به اداره پست تحویل داده باشد با مراجعه به نزدیک ترین دفتر پستی و ارائه مدارک شناسایی ودادن درخواست، گواهینامه رانندگی شما در اسرع وقت به نشانی شما پست می شود.

در صورتی که گواهینامه رانندگی شما در سامانه پست یافته ثبت نشده باشد اولین و مهم ترین اقدام شما قبل از هر کاری این است که جهت اعلام مفقودی گواهینامه به نزدیک ترین دفتر پلیس به علاوه 10 بروید و جهت دریافت گواهینامه المثنی درخواست بدهید.

در مراجعه به دفاتر پلیس به علاوه 10 از شما علت درخواست سوال می شود پس به منظور پیشگیری از هر گونه سوء استفاده احتمالی در صورتی که گواهینامه شما به سرقت رفته یا ممکن است به هر دلیلی توسط شخص دیگری استفاده شود، حتما در درخواست خود این موضوع را ذکر کنید. دفاتر پلیس به علاوه 10 ابتدا پیرامون سوء استفاده احتمالی استعلام کرده و سپس در خواست شما را به ثبت خواهند رساند.

به یاد داشته باشد مراجعه خود شخص متقاضی جهت گرفتن اثر انگشت در مرکز صدور گواهینامه رانندگی ضروری و مهم می باشد.

این مطلب را هم ببینید   گواهینامه ایرانی در چه کشورهای اعتبار دارد؟

شرایط درخواست اخذ گواهینامه المثنی

 • اتمام اعتبار گواهینامه رانندگی
 • مفقود شدن گواهینامه رانندگی
 • مخدوش شدن گواهینامه رانندگی در صورت ناخوانا شدن مندرجات و مهر روی آن
 • تغییر مشخصات شناسنامه ای فرد
 • تغییر وضعیت جسمانی و سلامتی فرد

مدارک لازم برای صدور گواهینامه المثنی

 •  اصل شناسنامه و کپی آن
 • اصل کارت ملی و کپی آن
 • اصل گواهینامه رانندگی ( در صورت نیاز به تعویض گواهینامه رانندگی)
 • اصل فیش واریزی مبلغ تعیین شده جهت دریافت گواهینامه المثنی یا پرداخت توسط دستگاه های کارت خوان دفاترپلیس به علاوه 10
 • آدرس دقیق محل سکونت به همراه کدپستی ده رقمی
 • نتیجه استعلامات مورد نیاز پلیس راهنمایی و رانندگی
 • 4 قطعه عکس جدید پرسنلی 4×3

مدرک بیانگر گروه خونی

 • انجام معاینه لازم بوسیله پزشک معتمد نیروی انتظامی و نتیجه بینایی سنجی ( نشانی پزشک در اختیار شما قرار داده می شود.)
 •  پاکت پستی ( فقط برای گواهینامه رانندگی شهرستان ها مورد نیاز می باشد.)

شرایط برای اخذ مجدد گواهینامه رانندگی پایه یک به علت مفقودی دشوارتر بوده و علاوه بر مدارک فوق به مدارک زیرهم نیاز می باشد:

 • فرم درخواست گواهینامه رانندگی همراه عکس متقاضی که توسط دفتر خدمات الکترونیک نیروی انتظامی مهر و موم شده باشد.
 • گواهی عدم اعتیاد از آزمایشگاه های تایید شده ناجا یا هر مدرک معتبر دیگری که نشان دهنده عدم اعتیاد شما باشد. ( زمان اعتبار تنها 48 ساعت پس از آزمایش می باشد)

علاوه بر مدارک فوق متقاضی باید فرم های مورد نیاز مرتبط با نوع درخواست خود اعم از فرم های استعلام گواهینامه، فرم تعهد و … را تکمیل نماید.
پس از این که تمام مدارک خود را جهت دریافت گواهینامه المثنی تحویل دادید و تمام مراحل لازم را طی کردید یک رسید به شما داده می شود که کاملا قانونی است و تا زمان صدور گواهینامه المثنی برای شما حکم خود گواهینامه رانندگی را دارد و در صورت ضرورت می توانید به ماموران راهنمایی و رانندگی ارئه کنید. بدیهی است که با توجه به اهمیت این رسید نگهداری از آن بسیار با اهمیت بوده و در هنگام رانندگی در کنار دیگر مدارک حتما باید همراه شما باشد.

نکات مهم گواهینامه المثنی:

دقت داشته باید هنگام گرفتن عکسی که قصد دارید برای گواهینامه خود ارائه دهید نباید لباس شما به رنگ سفید یا سبز باشد،هم چنین هیچ گونه مهر یا برچسبی نباید روی عکس وجود نداشته باشد. در هنگام عکس گرفتن نباید کلاه یا عینکی داشته باشید و برای آقایان بدون کراوات و گردنبند وخانم ها باید با حجاب کامل، بدون آرایش غلیظ و روسری یا مقنعه بدون طرح های شلوغ بوده و سبز یا سفید رنگ نباشد.

در حال حاضر دفاتر پلیس به علاوه 10 مجهز به کیوسک های عکاسی شده اند که کار را کمی ساده تر کرده وعکس متقاضی را با شرایط مورد تایید در هنگام مراجعه گرفته و بابت ارائه این خدمت هزینه آن را دریافت می کنند.

اگر شخصی در زمان صدور گواهینامه قبلی خود از عینک استفاده می کرده است و در حال حاضر به دنبال درمان دیگر نیازی به عینک ندارد، باید در هنگام درخواست گواهینامه این موضوع را عنوان نموده و پس از آن به پزشک مورد تایید نیروی انتظامی مراجعه کرده و گواهی تایید عدم نیاز به عینک را برای گواهینامه جدید بگیرد.

نکته دیگراین است که همه هزینه‌هایی که برای انجام تست عدم اعتیاد، معاینات پزشکی، هزینه‌های پستی و… انجام می‌شود، به عهده شخص متقاضی می باشد. باتوجه به اینکه در حال حاضر اکثر پرداخت ها با دستگاه های کارت خوان انجام می شود پیشنهاد می شود جهت تسریع در انجام مراحل، کارت بانکی همراه خود داشته باشید.

مفقود شدن گواهینامه المثنی

درحالی که جهت اخذ مجدد گواهینامه حداقل فاصله زمانی از صدور گواهینامه اولیه با گواهینامه المثنی باید شش ماه باشد، شرایط برای اخذ مجدد گواهینامه المثنی کمی سخت تر و زمان برتر است.

مطابق با آیین نامه های راهنمایی و رانندگی، جهت صدور گواهینامه جدید المثنی، حداقل یک سال باید از صدور گواهینامه المثنی قبلی گذشته باشد. البته توجه داشته باشید که اگر کمتر از یک سال از صدور گواهینامه المثنی شما گذشته و آن مفقود گردیده است مانند همان مراحل قبل که گفته شد به دفاتر پلیس به علاوه 10 مراجعه کرده و برای جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی و عواقب قانونی مفقودی آن را اعلام کنید. پذیرش مفقود شدن گواهینامه رانندگی و اقدام برای صدورگواهینامه المثنی شما نیاز به تایید دو فرد شاهد و مطلع دارد.

در هر صورت قانون شما را موظف به پذیرش مسئولیت وجود جرم احتمالی ناشی از مفقود شدن گواهینامه تان می کند، پس اعلام مفقودی گواهینامه خود را در اولویت قرار داده، جدی بگیرید و سریعا آن را انجام دهید.


این مطلب را هم ببینید   هزینه گواهینامه پایه 3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.