مهمترین اصول تعمیر و نگهداری خودرو کدامند؟

این یک واقعیت ساده است: هر وسیله ای که دارای قطعات متحرک باشد به مرور زمان فرسوده می شود. تعمیر و نگهداری خودرو می تواند این روند را به تاخیر بیندازد و به طور بالقوه باعث افزایش طول عمر وسیله نقلیه شما شود. بنابراین اگر خودروی شما به مراقبت های پیشگیرانه نیاز دارد تا به خوبی کار کند، چه نوع خدمات تعمیر و نگهداری خودرو را باید انجام دهید و چه زمانی؟

نگهداری خودرو

انواع مختلف خدمات خودرو چیست؟

برخی از تعمیرگاه های خودرو بسته به نوع وسیله نقلیه شما، میزان رانندگی و آخرین زمان تعمیر خودرو، انواع مختلفی از خدمات خودرو را ارائه می دهند. خدمات معمولاً شامل بازرسی از اجزای حیاتی وسیله نقلیه برای اطمینان از عملکرد ایمن و عملکرد بهینه خودرو شماست. وسایل نقلیه همچنین مجهز به برنامه تعمیر و نگهداری پیشنهادی سازنده هستند که نشان می دهد چه زمانی، به چه نیاز دارید.

تکنسین های آموزش دیده اطراف چرخ ها، زیر کاپوت و موارد دیگر را بررسی می کنند تا مطمئن شوند خودروی شما در وضعیت خوبی قرار دارد. همچنین تکنسین های ام کو پارت https://mkoparts.com می توانند شما را از موارد نگهداری که توسط سازنده لیست شده است آگاه کنند.

سرویس موقت، کامل و عمده خودرو چیست؟

همه تعمیرگاه های خودرو به طور خاص خدمات تعمیر موقت، کامل و عمده خودرو را ارائه نمی دهند. با این حال، درک تفاوت بین این سه بازه زمانی می‌تواند به شما کمک کند تا بر اساس برنامه زمانی پیشنهادی تعمیر و نگهداری (MSMS) خودروی خود را شناسایی کنید.

فواصل سرویس موقت خودرو

یک سرویس موقت معمولاً تعمیر و نگهداری در مقیاس کوچکتر است که معمولاً هر شش ماه یا 10 هزار کیلومتر انجام می شود. سرویس موقت اغلب شامل موارد زیر است:

 • تعویض روغن و تعویض فیلتر
 • بازرسی تسمه سرپانتین
 • بازرسی تیغه برف پاک کن
 • بررسی فشار باد لاستیک ها

اگر فواصل بیشتری از یک راننده معمولی طی کنید، باید زودتر سرویس موقت را انجام دهید.

فواصل سرویس کامل خودرو

به طور کلی گفته می شود که هر راننده باید سالی یک بار یا هر 20 هزار کیلومتر ماشین خود را برای سرویس کامل بیاورد. یک سرویس کامل معمولاً شامل تمام بررسی‌ های یک سرویس موقت، به علاوه بازرسی چندین مؤلفه کلیدی دیگر است، مانند:

 • فیلتر هوای موتور
 • فیلتر هوای کابین
 • خنک کننده
 • تسمه و شیلنگ ها
 • لنت های ترمز

یک سرویس کامل می تواند شامل بیش از 50 بررسی جداگانه روی وسیله نقلیه شما باشد تا مطمئن شوید که ایمن و کارآمد کار می کند.

فواصل سرویس عمده خودرو

خدمات عمده خودرو اغلب برای موارد مهم تعمیر و نگهداری که به اندازه سایر قطعات نیاز به سرویس ندارند، رزرو می شود. خدمات عمده خودرو ممکن است شامل تمام چک‌ های یک سرویس موقت و کامل، به‌ علاوه سایر موارد حیاتی مانند:

 • تعویض روغن ترمز
 • تعویض شمع
 • بازرسی مایع انتقال (در صورت وجود)
 • تعویض تسمه تایم بر اساس (MSMS)
 • تست باتری
 • تعویض لاستیک

تعمیر و نگهداری خودرو

چک لیست تعمیر و نگهداری خودرو

این موارد را به لیست «کارهای انجام شده» تعمیر و نگهداری خودرو خود اضافه کنید:

شاید دوست داشته باشید بخوانید:  سریع ترین ماشین های جهان 2022

لاستیک ها را بازرسی کنید

دانستن اینکه چگونه فشار باد لاستیک خودرو خود را حفظ کنید می‌تواند به کاهش ساییدگی لاستیک‌ها کمک کند و به شما کمک می‌کند در مسافت پیموده شده در مصرف بنزین صرفه جویی کنید. بررسی فشار لاستیک شامل یافتن فشار توصیه شده، بررسی PSI و باد کردن یا تخلیه باد لاستیک‌ها بر این اساس است.

پنچر شدن لاستیک خطری است که می تواند برای شما و خودرویتان خطرناک باشد. چندین گام پیشگیرانه وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از انفجار انجام دهید، از جمله چرخاندن لاستیک های خود در هر 8000 تا 16000 کیلومتر.

روغن را عوض کنید

بررسی و تعویض مداوم روغن خودرو برای حفظ وضعیت موتور آن ضروری است. روغن خود را هر ماه بررسی کنید و آن را طبق دستورالعمل راهنمای خودرو تعویض کنید.

می توانید روغن را خودتان عوض کنید یا به مرکز خدمات ببرید. اگر تصمیم گرفتید خودتان این کار را انجام دهید، مراحل لازم برای تخلیه مایع، تنظیم سطح صحیح روغن و دور ریختن روغن قدیمی را بیاموزید.

همچنین باید بدانید که چه نوع روغن موتوری برای خودروی شما بهتر است، صرف نظر از اینکه آیا خودتان روغن را تعویض می کنید یا آن را به تعمیرگاه می برید. این به طور کلی به این معنی است که سه چیز را در نظر بگیرید – ویسکوزیته روغن، استفاده از روغن مصنوعی در مقابل غیر مصنوعی و مسافت پیموده شده خودرو.

مایعات را بررسی کنید

مایعات مختلفی وجود دارد که باید در سطوح مناسب نگهداری شوند تا به عملکرد صحیح خودروی شما کمک کنند.

 • روغن موتور
 • خنک کننده
 • مایع فرمان برقی
 • روغن ترمز

نشت هر یک از این مایعات می تواند بر نحوه رانندگی ماشین شما تأثیر بگذارد. اگر هرگونه نشتی را مشاهده کردید، ممکن است بتوانید مایع را با رنگ آن تشخیص دهید. این می تواند به شما و مکانیک کمک کند تا مشخص کنید نشتی از کجا می آید. همچنین می تواند به سرعت بخشیدن به روند تعمیر کمک کند.

لزوم نگهداری از خودرو

چراغ ها را آزمایش کنید

لامپ شکسته یا سوخته یک خطر ایمنی است. یاد بگیرید که چگونه هر چراغ ماشین خود را به طور کامل بازرسی کنید. اگر چراغ خاموش است، ماشین خود را نزد یک متخصص ببرید تا تعیین کند که آیا لامپ یا فیوز نیاز به تعویض دارد.

چراغ های جلو چراغ های ایمنی کلیدی در ماشین شما هستند. چند قدم اضافی را برای کمک به درخشان نگه داشتن آنها در نظر بگیرید، مانند تمیز کردن لنزها و تعویض لامپ ها در حالی که شروع به کم نور شدن می کنند.

برف پاک کن های شیشه جلو را تعویض کنید

اگر برف پاک کن های شما مانند گذشته کار نمی کنند، اجازه ندهید مشکل باقی بماند. تیغه های آسیب دیده یا فرسوده می توانند دیدتان را در هنگام باران شدید یا برف کاهش دهند. دانستن اینکه چگونه تیغه های برف پاک کن خود را به طور منظم بازرسی کنید و در صورت لزوم آنها را تعویض کنید، یکی از راه های کمک به ایمن نگه داشتن خودروی شماست.

فیلتر هوای موتور را عوض کنید

فیلتر هوای کثیف موتور می تواند کثیفی و ذرات دیگر را وارد موتور خودرو کند و کارایی آن را کاهش دهد. فیلتر هوای خودرو را سالی یک بار بررسی کرده و در صورت نیاز آن را تعویض کنید.

چکاپ های منظم

برخی از کارهای معمول مراقبت از خودرو را می توان در خانه انجام داد، اما برخی دیگر به تکنسین های آموزش دیده نیاز دارند. اگر چراغ چک موتور روشن شد، ماشین خود را نزد یک تکنسین ببرید. تکنسین های آموزش دیده می توانند از طریق درگاه عیب یابی داخل خودرو (OBD-II) مشکل را تشخیص دهند.

یک تعمیرگاه واجد شرایط همچنین می تواند سایر اجزای اصلی مانند دینام و یاتاقان چرخ را بازرسی و تعویض کند. برنامه ریزی منظم به تعمیرات کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که ماشین شما سایر موارد تعمیر و نگهداری نیز تعمیر می شود.

ترمزهای خودرو را چک کنید

لنت های ترمز خودرو نیز نیاز به بازرسی منظم دارند. در حین رانندگی، به صدای ترمز گوش دهید و به لرزیدن یا لرزش پدال ترمز توجه کنید. در صورت بروز هر گونه نگرانی، در اسرع وقت با تعمیرکار خود تماس بگیرید.

ماشین خود را بشویید

ماشین شما در معرض انواع مختلفی از عناصر است، از نمک جاده و آب شدن یخ در زمستان تا شیره درختان و فضولات پرندگان در تابستان. تمیز نگه داشتن خودرو ممکن است به جلوگیری از آسیب طولانی مدت کمک کند. روش شستشوی ماشین را پیدا کنید که برای شما مناسب است و به طور مرتب ماشین خود را بشویید.

تسمه و شیلنگ ها را چک کنید

خوب نگه داشتن تسمه ها و شیلنگ های ماشین می تواند به بهتر کارکردن ماشین و جلوگیری از خرابی در جاده کمک کند. به عنوان مثال، اگر تسمه سرپانتین خودرو در حین رانندگی پاره شود، ممکن است بسیاری از سیستم های خودرو از کار بیفتند.

چک کردن تسمه ها و شیلنگ ها در هر تعویض روغن کمک می کند مطمئن شوید که در شرایط خوبی هستند و نیازی به تعویض ندارند.

بیمه اتومبیل را فراموش نکنید

درست مانند معاینات منظم خودرو، بهتر است هر از چند گاهی بیمه نامه خودروی خود را مرور کنید. این می تواند شما را مطمئن کند که پوشش ها، محدودیت ها و فرانشیزهای بیمه نامه به روز بوده و مناسب وضعیت فعلی شما هستند.

لزوم نگهداری از خودرو

سالم نگه داشتن خودروی شما می تواند به حفظ امنیت شما و مسافرانتان کمک کند. به یاد داشته باشید، اگر در مورد نحوه بازرسی یا تعویض قطعه خودرو مطمئن نیستید، حتماً با یک مکانیک و یا تکنسین های ام کو پارت فروشگاه لوازم یدکی کیا تماس بگیرید.

برنامه تست آیین نامه ۱۴۰۱

آزمون شبیه سازی شده که می توانید قبل از ازمون اصلی خودتان را محک بزنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.