قوانین راهنمایی و رانندگی در تصادف

قوانین راهنمایی و رانندگی در تصادف و نحوه محاسبه خسارات از جمله مواردی است که در زمان بروز تصادف باید رعایت شود تا حق هیچ یکی از طرفین ضایع نشود، گفتنی است که این اقدامات تنها به واسطه نظارت کارشناسان امکان پذیر می باشد و هر گونه اقدام خود سرانه می تواند باعث تغیر در نظر آن ها شود. گاهی ممکن است برخی افراد در زمان بروز تصادف نظرات متفاوتی دارند که خلاف قوانین راهنمایی و رانندگی در تصادف به حساب می آیند و بر این اساس پیشنهاد می کنیم با مراجعه به سایت درایوینگ اطلاعات مختصری در رابطه با قوانین کارشناسی و بیمه در تصادفات را کسب کنید.

قوانین کارشناسی تصادفات
قوانین کارشناسی تصادفات

قوانین کارشناسی تصادفات

همانطور که عنوان شد قوانین راهنمایی و رانندگی در تصادف بر اساس نظر کارشناسان حرفه ای امکان پذیر است که با توجه به نوع و محل تصادف تعیین خواهد شد. عوامل متفاوتی در تعیین این قوانین تاثیر گذار هستند که شامل تصادفات عابرین پیاده، انحراف یا تجاوز به چپ، عدم رعایت فاصله،  عدم توجه به چراغ راهنمایی و علائم راهنمایی و رانندگی، تخطی از سرعت مطمئنه، گردش به طرز غلط و… می باشد

قوانین بیمه ایران در تصادفات

بیمه شخص ثالث یکی از بیمه های اجباری است که در زمان خرید خودرو می بایست در جهت دریافت آن اقدام نمایید. قوانین بیمه ایران در تصادفات با توجه به نوع تصادف تعیین می شوند و با توجه به میزان خسارت وارد شده صادر خواهند شد.

قانون تصادف رانندگی در پشت

قوانین تصادف از پشت

بر اساس آخرین آمار بیشترین تعداد تصادف در سال های اخیر از پشت بوده که با توجه به میزان کارشناسی ها، معمولا مقصر راننده ای است که از عقب به ماشین جلو برخورد می کند. در شرایط دیگر ممکن است که که در ترافیک های سر بالایی ماشین های زیادی پشت سر هم قرار بگیرند که در صورت تصادف مقصر فردی است که از عقب برخورد کند.

علاوه بر این ممکن است تصادف از پشت در محل های دیگری مانند اتوبان ها اتفاق بیفتد که در این شرایط بر اساس قوانین تصادف از پشت مقصر متفاوت خواهد بود. در واقع مقصر با توجه به نوع رانندگی و میزان فاصله ماشین ها صورت می گیرد. از آن جایی که اتوبان ها محل پر تردد و خطر ناکی است چنان چه ماشین جلویی توقف کرده باشد و ماشین عقب از پشت به آن برخورد کند، مقصر تصادف از پشت ماشینی است که از توقف کرده است.

تصادف در رانندگی و قوانین ان

قانون تصادفات پنجاه پنجاه

همانطور که عنوان شد، در زمان بروز تصادف کارشناس با استناد به شواهد و نظارت بر محل وقوع حادثه  یکی از طرفین را مقصر اعلام می کند، اما گاهی با بررسی مدارک و نظارت بر نحوه تصادف حکم بر مقصر بودن هر دو طرف اعلام می شود که به تصادف پنجاه پنجاه شهرت دارد. در این نوع تصادفات هر یک از طرفین می بایست پنجاه در صد از خسارات وارده به خودروی طرف مقابل را پرداخت نمایند، برای این کار می بایست به یکی از شعب بیمه ثالث نسبت به تشکیل پرونده و مراحل پرداخت خسارت و بیمه اقدام نمایید. گفتنی است که در این تصادف طرف مقابل تنها نیمی از خسارات وارده را پرداخت می نمایند و برای پرداخت ما بقی هزینه ها، چنانچه خودروی شما بیمه بدنه دارد.

همچنین ببینید: سرعت های مجاز در رانندگی

خسارت مالی در تصادفات

یکی از مهم ترین مقوله ها در زمان رخ دادن تصادف، تعیین میزان خسارت است. گفتنی است که قوانین مربوط به خسارت مالی در تصادف به گونه ای است که بر اساس آن میزان ضرر و زیان مالی که طی تصادف به خودرو وارد شده، تعیین می شود. البته تمامی ضرر و زیان مالی توسط بیمه شخص ثالث پرداخت خواهد شد و که با توجه به قوانین تنها شامل آسیب های وارده به خودرو است و خسارات و آسیب های وارده به راننده را شامل نمی شود.

مقصر در تصادفات رانندگی

مقصر در تصادفات رانندگی

یکی از مهم ترین نکات در زمان تعیین مقصر در تصادف رانندگی، طرفین است. به عنوان مثال در برخورد ماشین به ماشین با توجه به نوع برخورد مقصر تعیین می شود این در حالی است که در تصادف خودرو به عابر با توجه به مکان و نوع تصادف مقصر مشخص خواهد شد. قوانین راهنمایی و رانندگی در تصادت برای برخورد بین اتوبوس و سایر ماشین های سنگین با خودرو های سواری یا دوچرخه نیز به گونه های متفاوتی تنظیم شده که هر یک بر اساس نظر کارشناسان تعیین خواهد شد.

عوامل زیادی در زمان تعیین مقصر در تصادف رانندگی که با استناد به هر یک از آن ها می توان به سادگی مقصر را شناسایی نمود، این عوامل شامل موارد زیر می باشند:

چنانچه خودرو خاطی حق تقدم در رانندگی را رعایت نکرده باشند  که در این شرایط علاوه بر تصادف، مستلزم دریافت جریمه برای نقض قوانین و مقررات رانندگی در تصادف نیز می باشد.

از دیگر عوامل در زمان تعیین مقصر در رانندگی میزان سرعت خودرو و مشخص نمودن اینکه آیا در زمان تصادف شرایط انجام سبقت مجاز وجود داشته است یا خیر.

همانطور که عنوان شد، برخورد با عابر پیاده از دیگر روش های شناسایی مقصر در رانندگی به حساب می آید که بر اساس محل تصادف تعیین می شود.

چنانچه مشخص شود راننده حین رانندگی دچار خوابالودگی بوده، بدون نیاز به شرایط دیگر مقصر اعلام خواهد شد.

مقصر تصادف بدون برخورد

یکی از عجیب ترین نوع تصادف ها در مکان های متفاوت، تصادف بدون برخورد است که قوانین راهنمایی و رانندگی در تصادف خودرو خاصی را مقصر می داند. در این شرایط ممکن است شما با خودرو هیچ برخوردی نداشته باشید اما به هر دلیل باعث برخورد و تصادف آن با اجسام یا دیگر خودرو ها شوید که در این حالت با توجه به مکان تصادف خودرو خاطی انتخاب می شود.

مقصر تصادف در خط ویژه

افزایش تعداد تردد خودرو ها در خیابان و جاده ها شرایطی را فراهم نمود که برای عبور و مرور برخی ماشین ها مانند آمبولانس، اتوبوس و… مسیری را تحت عنوان خط ویژه مشخص نمایند که عبور و مرور از آن برای دیگر خودرو ها ممنوع می باشد. البته عبور و مرور خودرو های مجاز نیز بر اساس شرایط خاصی است و با توجه به قوانین راهنمایی و رانندگی در تصادف چنانچه خودرو های مجاز با عابرین پیاده در محل های تعیین شده برخورد داشته باشند مقصر در تصادف شناخته می شوند.

شاید دوست داشته باشید بخوانید:  10 مورد از بهترین فیلم‌هایی که دربارۀ اتوموبیل ‌رانی ساخته شده‌اند

همانطور که عنوان شد به دلیل ازدیاد تردد ماشین ها، برخی خطوط تحت عنوان خط ویژه برای اتوبوس ها تعیین شده که در صورت ورود غیر مجاز دیگر خودرو ها و بروز تصادف بدون شک مقصر خودرو هایی هستند که به این خطوط وارد شده اند.

نتیجه گیری

قوانین راهنمایی و رانندگی در تصادف شامل تبصره های زیادی است که بر اساس هر یک از آن ها می توان به سادگی میزان خسارات را مشخص و خودرو خاطی را تعیین نمود. این قوانین و مقرارات شامل زیر مجموعه های خاصی هستند که در هر یک از آن ها فرد خاطی بر اساس معیار های خاصی مشخص می شود که تعیین کردن این معیار ها بر عهده کارشناسان حرفه ای می باشد. در درایوینگ اطلاعات بیشتری در این زمینه به شما داده خواهد شد که مطالعه آن ها می تواند نقش موثری در میزان قانون مندی افراد داشته باشد.

برنامه تست آیین نامه ۱۴۰۱

آزمون شبیه سازی شده که می توانید قبل از ازمون اصلی خودتان را محک بزنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.