نکات رانندگی در شب

تفاوت رانندگی در شب و روز

رعایت نمودن نکات رانندگی در شب اهمیت بسیار بالایی داشته و نباید نادیده گرفته شود زیرا با وجود تعداد کم سفرهایی که در طی شب انجام می‌شوند تعداد تصادفاتی که در این زمان اتفاق می‌افتند بیشتر است. چنین امری نشان می‌دهد آمار بالایی از تصادفات شبانه ثبت شده‌اند و این به دلیل عدم رعایت نمودن نکاتی است که تاکنون در این راستا مطرح گردیده‌اند. بر اساس تحقیقاتی که تاکنون صورت‌گرفته است تعداد تصادفاتی که در طول شب رخ می‌دهند سه برابر بیشتر از تصادفاتی هستند که در طول روز اتفاق می‌افتند و این آماری بسیار وحشتناک و ترسناک است.

در حال حاضر نکات و اصول بسیار مهمی ارائه شده‌اند که رعایت نمودن آن‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا شرایط بهتری را برای خود رقم بزنید. از مهم‌ترین نکاتی که نباید در این زمینه فراموش کنید رانندگی نکردن در جاده‌هایی است که تجهیزات روشنایی لازم را نداشته و نمی‌توانند به‌خوبی شرایط لازم رانندگی را برای شما فراهم سازند.

نکات ایمنی رانندگی در شب

مشکل رانندگی در شب

بسیاری از رانندگان ممکن است هنگام رانندگی در طول شب از نظر بینایی با مشکل مواجه شوند. دلایل مختلفی می‌توانند موجب کاهش دید و یا ضعف در بینایی شوند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به خستگی بیش از حد و شرایط بد آب‌وهوایی اشاره نمود که هرکدام اهمیت بسیار بالایی دارند زیرا آمار تصادفات زیادی را به خود اختصاص داده‌اند.

نکات ایمنی رانندگی در شب

رعایت نمودن نکات رانندگی در شب به شما کمک می‌کند تا از بروز هرگونه تصادفی جلوگیری نموده و به این طریق شرایط مناسبی را برای خود رقم بزنید. این مجموعه نکات شامل مواردی همچون اصلاح کردن، سرویس نمودن و همراه داشتن تجهیزات کاربردی نیز می‌شود که نباید نادیده گرفته شوند اما تنها به همین گزینه‌ها محدود نمی‌شوند. از مهم‌ترین نکاتی که رعایت نمودن آن‌ها در طول سفرهای شبانه اهمیت بسیار بالایی دارند موارد زیر را می‌توان نام برد که دانستن آن‌ها خالی‌ازلطف نیست.

حتماً سلامت چراغ‌های خودروی خود را مورد ارزیابی قرار دهید

یکی از مهم‌ترین نکات ایمنی رانندگی در شب مورد بررسی قراردادن سلامت چراغ‌های خودرو پیش از آغاز سفر است. همان گونه که می‌دانید ساختار چراغ‌ها به‌گونه‌ای است که طی زمان نور آن‌ها کمتر شده و ممکن است هنگام رانندگی در شب شما را با مشکلات متعددی مواجه سازد زیرا برودت هوا موجب می‌شود تا شرایط بدتری برای شما رقم بخورد.

زمانی که چراغ‌های خودرو از قدرت بالایی برخوردار باشند قدرت دید راننده نیز افزایش می‌یابد به همین جهت است که نور چراغ‌ها را روشنایی چشمان راننده نیز می‌دادند. توصیه داریم پیش از شروع رانندگی تمام چراغ‌ها را مورد بررسی قرار دهید تا نسبت به‌سلامت آن‌ها اطمینان یابید و یکی از نکات مهم رانندگی در شب  و ارزیابی چراغ‌ها این است که چراغ‌های نوربالا قادرند تا ۱۱۰ متر و چراغ‌های نور پایین تا ۳۰ متر را تحت پوشش خود قرار دهند.

حتماً از عینک‌های مناسب برای رانندگی در شب استفاده کنید

استفاده از عینک‌های مخصوص می‌تواند میزان خطرات رانندگی را کاهش داده و به این طریق به شما کمک‌های شایانی نماید. در این بخش ممکن است با خود بپرسید که این عینک‌ها چه قابلیت‌هایی دارند؟ در پاسخ به این پرسش بایستی بگوییم استفاده نمودن از عینک‌هایی که جنس شیشه آن‌ها مناسب نیست می‌تواند نور را ازروی خود انعکاس داده و موجب ایجاد اختلال در دید راننده شود.

استفاده از عینک برای رانندگی در شب

اطمینان یابید که شیشه‌های خودروی شما کاملاً تمیز هستند

در طول شب پاشش نور بر روی سطح شیشه‌ها نامناسب است و اگر شیشه‌های خودرو شما نیز تمیز نباشد بر روی دید شما اثرات منفی دارد. در چنین شرایطی ممکن است با خطرات بسیاری طی رانندگی مواجه شوید بنابراین پیش از رانندگی نسبت به تمیز بودن و شفاف بودن شیشه‌های خودرو خود اطمینان یافته سپس با خیالی راحت سفر خود را آغاز کنید.

سرعت استاندارد را رعایت کنید

از دیگر نکات رانندگی در شب می‌توان به رعایت نمودن سرعت استاندارد اشاره نمود که ممکن است خیلی از راننده‌ها آن را نادیده گیرند.. زمانی که شما با وجود دید پایین خود بر اساس سرعتی که به‌عنوان سرعت استاندارد در نظر گرفته شده است رانندگی نکنید هنگام مواجه شدن با موانع خطرات بسیاری شما را تهدید خواهد کرد. این موانع انواع مختلفی دارند که از جمله آن‌ها می‌توان خودروهای در حال حرکت، حیوانات و افراد را نام برد بنابراین توصیه داریم هنگام رانندگی در شب شتاب خودرو را کاهش داده و به این طریق بهترین سفر را برای خود رقم بزنید.

نکات چراغ نوربالا در رانندگی شب

از چراغ نوربالا استفاده نکنید

در بخش‌های قبل بیان نمودیم که چراغ‌های نوربالا می‌توانند تا ۱۱۰ متر را پوشش دهند اما بهتر است این موضوع را فراموش نکنید که استفاده از این چراغ‌ها می‌تواند موجب ایجاد اختلال در دید راننده خودروی روبه‌رویی شده و به این طریق احتمال بروز خطر هم برای شما و هم برای راننده مقابل را فراهم سازد. در این راستا توصیه داریم هنگام استفاده از چراغ نوربالا دقت بسیار بالایی را به کار گیرید.

فاصله‌های قانونی را با خودروهای اطراف خود رعایت کنید

رعایت نمودن فواصلی که که به‌عنوان فاصله قانونی در نظر گرفته شده‌اند اهمیت بسیار بالایی دارد. این نکته به‌عنوان یکی از ساده‌ترین نکات رانندگی در شب به شمار می‌رود که این روزها افراد کمی به آن توجه می‌کنند اما لازم است بدانید همین امر می‌تواند خطر تصادف را افزایش دهد.

مراقب حیواناتی که ممکن است از جاده عبور کنند باشید

همان گونه که بیان نمودیم حیوانات یکی از مهم‌ترین موانعی به شمار می‌روند که ممکن است در طول جاده با آن‌ها مواجه شده و هنگام برخورد با آن‌ها خطرات بسیاری را شما تهدید کنند. این حیوانات در طول شب و هنگام رانندگی حرکت خود را متوقف نموده و به شما خیره می‌شوند و همین می‌تواند موجب عدم تعادل شما گردد. در چنین شرایطی بایستی با سرعت متعادلی رانندگی کنید تا هنگام مواجه شدن با این حیوانات بتوانید به‌راحتی کنترل خودرو را در دست گرفته و از بروز هرگونه تصادفی جلوگیری کنید.

لاستیک‌های خودروی خود را مورد بررسی قرار دهید

یکی دیگر از مهم‌ترین نکات رانندگی در شب مخصوصاً در هوای بارانی و برفی مورد بررسی قراردادن سلامت لاستیک‌های خودرو است. توجه داشته باشید که لاستیک‌هایی که عاج ندارند نمی‌توانند از لیز خوردن خودروی شما جلوگیری کنند و علاوه بر این می‌توانند عملکرد ترمز را نیز دچار اختلال کنند.

تفاوت رانندگی در شب

تفاوت رانندگی در شب

از عمده تفاوت‌های رانندگی در شب می‌توان به این نکته اشاره نمود که شما بایستی در طول شب هوشیارتر باشید زیرا در این زمان قدرت دید شما کاهش خواهد یافت. در چنین شرایطی فرد احساس خستگی می‌کند و همانند روز قدرت و توانایی رانندگی را نخواهد داشت بنابراین توصیه داریم قبل از سفر از خودرو داروهای خواب‌آور پرهیز نموده و در مقابل از چای و قهوه استفاده کنید چرا که این نوشیدنی‌ها می‌توانند خستگی شما را بگیرند.

خطرات رانندگی در شب

رانندگی در شب ممکن است شما را با خطرات متعددی مواجه سازد که اگر بخواهیم اشاره‌ای به این خطرات داشته باشیم می‌توان موارد زیر را نام برد.

  1. کاهش سطح بینایی به دلیل تاریکی
  2. خواب‌آلود شدن
  3. بروز خطای دید

شاید دوست داشته باشید بخوانید:  تجربه گرفتن گواهینامه

بهترین روش رانندگی در شب

اکثر راننده‌ها، رانندگی در شب را تجربه نموده‌اند و می‌دانند که ممکن است میزان توانایی‌های انسان برای رانندگی در این زمان کاهش یابد. دلایل بسیاری می‌توانند سطح هوشیاری شما را کاهش دهند بنابراین برای تجربه یک رانندگی مناسب در طول شب بایستی سرعت مجاز را رعایت نموده و نور داخل کابین خودرو خود را نیز کاهش دهید.

رانندگی در شب بارانی

رانندگی در شب بارانی

رانندگی در شب‌های بارانی نیز خطرات بسیاری به همراه دارد بنابراین لازم است اصول مهمی را برای امر رعایت کنید. در چنین شرایطی توصیه داریم خسته و خواب‌آلود پشت فرمان ننشینید، سعی کنید فرمان خودرو خود را با هر دودست کنترل کنید و بادقت بالایی مسیر را طی کنید. حتماً تجهیزات مناسب همراه خود داشته باشید.

رانندگی در شب برفی

هنگام رانندگی در شب‌های برفی ابتدا مسیر را به طور کامل مورد بررسی قرار دهید و توصیه داریم در چنین شرایطی رانندگی نکنید. اگر مجبور به سفر هستید حتماً وسایل ضروری به همراه خود ببرید، خودروی خود را کاملاً تمیز کنید، لاستیک مناسب و مجهز برای خودروی خود تهیه کنید، زنجیرچرخ را فراموش نکنید، نور چراغ و سلامت باتری خودرو را به طور کامل مورد بررسی قرار دهید.

نتیجه‌گیری

رعایت نکات رانندگی در شب این امکان را به شما می‌دهد تا از بروز هرگونه تصادفی جلوگیری نموده و به این طریق بهترین‌ها را برای خود رقم بزنید. تمام اصول و نکاتی که بیان نمودیم می‌توانند در این مسیر به شما کمک‌های شایانی نمایند بنابراین توصیه داریم به‌سادگی از کنار آن‌ها عبور نکنید.

شاید دوست داشته باشید بخوانید:  سریع ترین ماشین های جهان 2022
برنامه تست آیین نامه ۱۴۰۱

آزمون شبیه سازی شده که می توانید قبل از ازمون اصلی خودتان را محک بزنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.