10 نکته عجیب رانندگی در ژاپن ؟

نکات عجیب رانندگی در ژاپن

رانندگی در مناطقی از ژاپن راهی برای تجربه زیبایی طبیعت و مناطق بسیار پنهان بهتر از چیزی است که می توان انتظار داشت.

رسیدن به بسیاری از این مکان ها با حمل و نقل عمومی به تنهایی دشوار است. در حقیقت، در حالی که مترو و سیستم های قطار ژاپن از بهترین ها درجهان هستند، ولی برای رسیدن به این مکان های زیبا و روستایی بهترین و ساده ترین راه حمل و نقل با ماشین های شخصی می باشد.

بنابراین بهترین راه تعطیلات و لذت بردن از طبیعت اطراف, معابد پنهان و موارد دیگر سفر با ماشین شخصی می باشد.

در ادامه سایت درایوینگ به 10 موردی که قبل از رانندگی در ژاپن باید بدانید را دراینجا با شما کاربران عزیز به اشتراک می گذاریم.

1. قبل از رفتن به ژاپن با علائم جاده ای آن آشنا شوید؟

علائم جاده ای در ژاپن

هنگامی که مردم در مورد رانندگی در ژاپن فکر می کنند، معمولاً در مورد چگونگی دور زدن، خواندن علائم خیابانی ژاپنی، مدیریت رانندگی در مکانهایی که نمی دانند، دچار اضطراب زیادی می شوند. گرچه درک این نگرانی ها قابل درک می باشد، اما با یک نگاه دقیقتر متوجه خواهید شد که این علائم زیاد سخت نیست.

اعطای نام مکان ها و جاده ها ممکن است برای بسیاری از افراد پیچیده به نظر برسد، اما به غیر از این، علائم تفاوت چندانی با مواردی که ممکن است که شما دیده باشید زیاد فرقی نکند . علائم راهنمایی و رانندگی نشانگر مکان تقریباً همیشه به دو زبان ژاپنی و انگلیسی نوشته شده است ، بنابراین حرکت برای بسیاری از افراد بسیار آسان است.

شاید دوست داشته باشید بخوانید:  شرایط گرفتن آیین نامه رانندگی در آلمان همراه با هزینه

با این وجود علائم مشخصی وجود دارد که ممکن است سریعاً آنها را نادیده بگیرید.

برخی از علائم ویژه دیگر به شرح زیر است:

علائم رانندگی درژاپن

1- کم کردن سرعت
2- جاده بسته به وسایل نقلیه
3- بدون ورودی
4- فقط وسایل نقلیه موتوری

جهت رانندگی در ژاپن

2. سمت چپ رانندگی در ژاپن؟

سمت چپ رانندگی در ژاپنجهت رانندگی در ژاپن

در ژاپن سمت چپ جاده را نگه دارید و فرمان در سمت راست خودرو است. برای ما که در ایران در سمت چپ رانندگی می کنیم یکم سخت می باشد

برای ما ایرانی که از سمت چپ رانندگی می کنیم، این بدان معنی است که در ژاپن مجبور خواهید بود از طرف مقابل رانندگی کنید و همه چیز در داخل اتومبیل “تصویر آینه” از آنچه شما احتمالاً استفاده می شود (با به استثنای موقعیت ترمزها و پدالهای شتاب دهنده). (یک نکته ساده این است که همیشه به یاد داشته باشید که راننده در همان طرف خطوط تقسیم کننده جاده است.)

بهتر است بدانید کشورهای که در سمت راست حرکت می کنند و رانندگی آنها برغلاف ما می باشند از مهم ترین آنها بریتانیا، استرالیا، ژاپن، نیوزیلند، هند، و پاکستان می توان اشاره کرد بیش از یک سوم (۳۴ درصد) از جمعیت جهان در این گروه قرار می‌گیرند. بیشتر این کشورها مستعمره بریتانیا بوده یا هستند. (منبع ویکی پدیا)

 

اگرچه این ممکن است برای بعضی از افراد دردسرساز باشد، به احتمال زیاد بعد از چند ساعت به آن عادت خواهید کرد. برای بهتر شدن شرایط ، اتومبیل های ژاپنی ، به طور کلی ، مجهز به گیربکس اتوماتیک هستند، بنابراین لازم نیست نگران تغییر دنده ها با “دست دیگر” باشید.

3. محدودیت سرعت در ژاپن

محدودیت سرعت در ژاپن
1- حد مجاز سرعت (90 کیلومتر در ساعت). / 2 – پایان محدودیت ترافیک. در این حالت ، “پایان منطقه 40 کیلومتر در ساعت”. / 3 – بدون عبور.
در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر، اکثر رانندگان ژاپنی از نظر شرعی محدودیت های سرعت را در جاده های شهری و بزرگراه ها رعایت می کنند. محدودیت سرعت در مناطق شهری 30-50 کیلومتر در ساعت (بسته به جاده ها) و به طور معمول 80 کیلومتر در ساعت در مناطق روستایی است. در بزرگراه حد مجاز سرعت 100 کیلومتر در ساعت است.

4. سر به حومه شهر! بزرگراه ها در ژاپن

بزرگراه ها در ژاپن

در حالی که بیشتر جاده ها و بزرگراه ها در ژاپن عوارض رایگان دارند (استثنائات توکیو)، همه بزرگراه ها لزوماً چنین نیستند.

نشانه دسترسی به بزرگراه سبز و مستطیل شکل هستند.

نشانه های بزرگ راه ها در ژاپن
به طور مشابه در بسیاری از کشورهای جهان، به میزان مسافتی که در بزرگراه وجود دارند و هنگام خروج از آن باید هزینه عوارض بپردازید.
عکس بلیط الکترونیکی بزرگراه ها در ژاپن

با ورود به بزرگراه، بلیط را از یک ایستگاه معمولاً بدون سرنشین جمع می کنید. این بلیط باید در دروازه خروجی که کرایه خود را پرداخت می کنید ارائه شود. اگر خودرویی که اجاره کرده اید مجهز به کارت به اصطلاح ETC (مجموعه الکترونیکی تلفات) باشد، در عوض بدون نیاز به توقف، می توانید از دروازه های جداگانه برای دسترسی و خروج از بزرگراه استفاده کنید. کارت ETC باید به کارت اعتباری وصل شود که با کرایه های بزرگراه از آن شارژ می شود. جزئیات و دستورالعمل های اضافی را از آژانس اجاره خود بخواهید.

کارتهای ETC را نیز می توان اجاره داد که سفرهای جاده ای شما در ژاپن بسیار نرم تر می شود. لطفاً توجه داشته باشید که دروازه های معمولی با رنگ سبز مشخص شده اند (ارائه کانجی به صورت “نقدی”) و ETC ها با علامت بنفش “ETC” مشخص می شوند.

عوارض بزرگراه ها در ژاپن
بزرگراه ها در ژاپن توقف های استراحت ، گاز و ترمیم زیادی دارند که بسیاری از آنها حالت هنری دارند. این مناطق استراحت همچنین دارای مغازه هایی هستند که محصولات منطقه ای و سایر محصولات را خرده فروشی می کنند و آنها را به فرصتی بی نظیر برای نمونه گنج های محلی تبدیل می کند. مطمئناً در صورت نیاز به رانندگی برای مدت طولانی ، به آنها پیاده شوید و سفر خود را به آرامی و با خیال راحت انجام دهید.
شاید دوست داشته باشید بخوانید:  نکات آزمون شهری (امتحان عملی رانندگی)

5- اضطراری در بزرگراه های رانندگی ژاپن

اگر وسیله نقلیه را در ژاپن اجاره کنید، یا احتمال دارد ماشین شما دچار مشکل شود، با بیمه و شماره اضطراری 24/7 همراه شما نباشد، یا دچار سانحه شوید. در صورت هر کدام یک از این موارد ، در بزرگراه ها و بزرگراه ها مرتباً به “ایستگاه های اضطراری” تماس بگیرید که شما با فشار دادن یک دکمه می توانید با آنها ارتباط برقرار کرده و مکان خود را به خدمات جاده ای وصل کنید.

برای کمک پزشکی ، شماره 119 را شماره گیری کنید. برای پلیس با شماره 110 تماس بگیرید.

6. سوخت گیری بنزین در ژاپن

سوخت بنزین در ژاپن
3 نوع بنزین اصلی برای وسایل نقلیه مورد استفاده در ژاپن وجود دارد: دیزل ، منظم ، اکتان زیاد.

پمپ های دیزل به رنگ سبز یا خاکستری ، پمپ های بنزین معمولی قرمز هستند و اکتان های مرتفع آن به رنگ زرد است. اگر شک دارید ، هرگز به دنبال ارزان ترین گزینه نباشید، مگر اینکه بدانید وسیله نقلیه شما دیزل است.

قیمت تغییر گاز از بخشدار به بخشدار. علاوه بر این مهم است که توجه داشته باشید که قیمتهایی که در ایستگاه های بنزینی در چراغ های برق مشاهده می کنید ، فقط مربوط به مشتریانی است که دارای کارت های عضو هستند. اگر یکی ندارید ، باید مقداری ین / لیتر را به قیمتی که در تابلوها مشاهده می کنید اضافه کنید.

نحوه پر کردن بنزین در ژاپن

اکثر پمپ بنزین ها فقط به زبان ژاپنی دستورالعمل دارند. خبر خوب این است که مراحل قرار دادن گاز در مخزن همیشه یکسان است (البته اگر شما از یک ایستگاه سلف سرویس استفاده نمی کنید ، فقط باید میزان و نوع گاز مورد نیاز خود را به شخص سرویس دهنده بگویید).

1) “مخزن را پر کنید” (بالاترین گزینه) یا “مقدار انتخاب کنید” را انتخاب کنید.

2) در صورت لزوم مقدار ورودی.

3) روش پرداخت (کارت یا پول نقد) را انتخاب کنید

4) در اینجا گامی وجود دارد که غالباً در بسیاری از کشورهای دیگر ظاهر نمی شود: مانیتور از شما خواسته می شود که پانلی را روی دستگاه لمس کنید که در هنگام لمس پمپ از ایستای احتمالی جلوگیری می کند.

5) وسیله نقلیه خود را سوخت گیری کنید.
اگر پول بیشتری از آنچه در نهایت نیاز دارید وارد کرده باشید ، دستگاه دوباره تغییر کارایی پمپ را به شما تغییر می دهد.

7. برخی از قوانین مختلف رانندگی درژاپن

قوانین مختلف رانندگی درژاپن

در ژاپن یک سری قوانین که دارد با انچه ما در کشور خودمان به آن عادت کردیم تفاوت دارد.

الف : چراغ قرمز وجود ندارد

به عنوان مثال، بر خلاف کشور ما ، شما نمی توانید به چراغ راهنمایی قرمز (راست یا چپ) بپیچید.

هرچند که چراغ راهنما سبز شود، می توانید به سمت مرکز جاده در حال آماده سازی برای گردش باشید. شما باید منتظر یک چراغ سبز باشید که می تواند راهی برای چرخاندن شما باشد ، یا برای متوقف کردن جریان اتومبیل هایی که از جهت مخالف متوقف شده اند.

ب: به یک ایستگاه کامل در چهارراه راه آهن بیایید

یک مورد که اکثر رانندگان ممکن است با آن آشنا نباشند این است که در ژاپن ، صرف نظر از اینکه هیچ علامتی توسط راه آهن وجود داشته باشد ، باید قبل از عبور از مسیرها ، حتی در مواقعی که نوار به پایان رسیده باشد و قطار نزدیک نشود ، به توقف کامل برسد. . (پلیس ژاپن در هنگام اجرای این قانون در واقع بسیار سختگیر است.)

ج: فقط افراد دارای مجوز و مجوز معتبر می توانند رانندگی کنند

در مورد مجوزهای رانندگی در ژاپن بیشتر صحبت خواهیم کرد، اما یادآوری این نکته ضروری است که رانندگی بدون گواهینامه رانندگی (یا گواهینامه غیر معتبر رانندگی) در ژاپن با جریمه حداکثر 300000 ین و مجازات تا 1 سال حبس مجازات می شود. .

د: تحت هیچ شرایطی نمی توانید بنوشید و رانندگی کنید

تقریباً در همه جای دنیا مجاز است که نوشیدن و رانندگی به شدت مجازات شود، اما ژاپن به ویژه در این مورد بسیار سختگیرانه است. حتی فقط چند قطره از الکل سبک گذشته از حد مجاز یک تنفس کننده نشان می دهد. در صورت نوشیدن هر مقدار الکل ، هرگز پشت فرمان نکشید. نه تنها می توانید خود و دیگران را به خطر بیاندازید بلکه می توانید با عواقب شدید قانونی نیز روبرو شوید.

8- نحوه آماده سازی و سفر جاده ای در ژاپن سفر

سفر جاده ای در ژاپن

الف: بررسی کنید که آیا ماشین کرایه ای شما دارای نیروی دریایی است

بیشتر اتومبیل های اجاره ای در ژاپن با ناوبری GPS همراه خواهند بود. اطمینان حاصل کنید که ماشین شما دارای سیستم ناوبری است که می توانید درک کنید. بیشتر نمونه های مدرن گزینه های مختلف زبان دارند، اما مدل های قدیمی تر فقط به زبان ژاپنی است. اگر اتومبیل اجاره می کنید، حتماً بخواهید که GPS شما (به عنوان “navi”) به زبان دلخواه خود تنظیم شود.

ب هتل خود را از قبل رزرو کنید

اگر تصمیم گرفتید که به یک سفر طولانی جاده ای در سراسر کشور بروید، احتمالاً می خواهید به جاهای مختلف (و باید!) بروید. قبل از عزیمت ، حتماً هتل های خود را از قبل رزرو کنید تا از غافلگیری جلوگیری کنید.

ج سفر خود را از پیش برنامه ریزی کنید

مکان های زیبا و جالبی در ژاپن وجود دارد که اگر برنامه خوبی نداشته باشید ممکن است نتوانید کارها و مکان های دلخواه را ببینید و قبل از سفر به مکان های که می خواهید ببینید بهتر است که برنامه داشته باشید

9. مدارک مورد نیاز رانندگی درژاپن؟

مدرک رانندگی در ژاپن

وقتی نوبت به چه نوع مدارک و مجوزهایی برای رانندگی در ژاپن می رسد، چیزها کمی مورد توجه قرار می گیرند، زیرا برای اتباع خارجی که در این کشور رانندگی می کنند، یک قاعده ی کاملاً مناسب وجود ندارد.

الف: مجوزهای رانندگی بین المللی در انواع مختلفی ارائه می شود.

همه کشورها نمی توانند مجوز رانندگی بین المللی معتبر در ژاپن صادر کنند. اگر مجوز بین المللی شما توسط یک کشور وابسته به کنوانسیون ژنو 1949 صادر شده باشد، می توانید با استفاده از آن در ژاپن رانندگی کنید. این گاهی اوقات برای مردم گیج کننده است زیرا بسیاری از کشورهای دیگر به کنوانسیون وین 1969 که ژاپن به آن وابسته نیست ، وابسته اند.

در حالیکه مجوزهای بین المللی بسیار مشابه به نظر می رسند، ژاپن در هنگام تنظیم مقررات بین المللی بسیار سختگیرانه عمل می کند، بنابراین مطمئن شوید که ابتدا می دانید که کشور شما مجوز بین المللی به رسمیت شناخته شده در ژاپن صادر می کند یا خیر.

برای رانندگانی که مجوز آنها توسط کشورهای وابسته به کنوانسیون ژنو 1949 صادر شده است
برای رانندگی در ژاپن به گواهینامه رانندگی بین المللی، گذرنامه و گواهینامه راننده کشور خود نیاز دارید.

شما می توانید مجوز بین المللی خود را تا یک سال (از تاریخ صدور آن) در ژاپن استفاده کنید. پس از گذشت یک سال ، مجوز رانندگی ژاپنی را باید حتما بگیرید.

برای رانندگانی که مجوز آنها توسط کشورهای وابسته به کنوانسیون ژنو 1949 صادر نشده است
به گواهینامه رانندگی ، گذرنامه و ترجمه رسمی ژاپنی مجوز راننده خود نیاز دارید.

ترجمه را می توان از طریق JAF (انجمن اتومبیل های ژاپنی) تهیه کرد.

برای اجاره اتومبیل ، باید تمام این اسناد را ارائه دهید.

برای رانندگانی که مجوز آنها توسط کشورهایی صادر شده است که به کنوانسیون ژنو 1949 وابسته نیستند و در مورد ترجمه رسمی مجوزهای رانندگی با ژاپن توافق ندارند.
متأسفانه ، در این سناریو قادر به کرایه ماشین یا رانندگی در ژاپن نخواهید بود.

توجه: برای اطمینان از اینکه مجوز راننده شما متعلق به کدام گروه است ، با نزدیکترین سفارت ژاپن خود تماس بگیرید.

ب: اجاره ماشین در ژاپن

هنگامی که همه مدارک خود را به ترتیب سفارش دهید، ممکن است بخواهید که در نهایت یک ماشین اجاره کنید!

کلیه شرکتهای بزرگ اجاره ژاپنی (مانند Toyota اجاره اتومبیل، نیسان اجاره اتومبیل، اجاره ماشین تایمز) دارای وب سایتهایی به زبانهای ژاپنی ، انگلیسی و چینی ماندارین (و اغلب زبانهای دیگر) هستند.

رزرو آنلاین توصیه می شود.

به یاد داشته باشید که معمولاً شرکتهای کرایه ای بزرگتر، در حالیکه از نظر انتخاب و رها کردن مکان (و همچنین در دسترس بودن) بسیار راحت تر هستند ، می توانند کمی گرانتر از همتایان کوچکتر خود باشند.

10. بعضی از چیزهای شناخته شده ژاپنی که باید در هنگام رانندگی در ژاپن بدانید

جاده باریک درژاپن

الف . ژاپن جاده های باریک بسیار باریک دارد، به ویژه در شهرها

برخلاف بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی، جاده های یک طرفه در ژاپن کم و زیاد است. با این حال، خیابان های بسیار باریک بسیار روبرو می شوند. شما ممکن است فکر کنید که جاده ها آنقدر باریک که به سختی می توانند ماشین سوار شوند ، یک طرفه هستند. بیشتر اوقات اشتباه می کنید. در این موارد باید بسیار مراقب باشید. هر زمان که با وسیله نقلیه ای که از جهت مخالف نزدیک می شود روبرو شوید، عرف دیکته می کند که هر دو راننده تا حد ممکن به سمت خود در جاده نزدیک شوند ، یا اینکه یکی از آنها با توقف در یک دهانه ، اجازه عبور دیگری را می دهد.

پیشنهاد : بانک اطلاعات خودرو (دسته مجله تخصصی خودرو)

ب چراغ خطر چشمک زن برای تشکر از سایر رانندگان

رانندگان ژاپنی به طور معمول از رانندگان دیگر با استفاده از چشمگیر اضطراری تشکر می کنند (آنها را برای چند ثانیه روشن می کنند). اگر می خواهید از راننده ای که در پشت اتومبیل شما نیست تشکر کنیم ، یک کمان سر یا موج کوچک نیز کافی خواهد بود.

ج مراقب ساخت و ساز جاده باشید – با علائم انسانی به نظر می رسد

جاده های ژاپن کاملاً مناسب است. قطعاً بزرگراه ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

به همین دلیل غیر معمولی نیست که با مناطق کار در حال پیشرفت در بزرگراه روبرو شوید. علائمی که شما را نسبت به کارهای پیش رو هشدار می دهد به استثنای یکی کاملاً استاندارد است.

شما اغلب می توانید یک علامت در حال حرکت به اندازه انسان را به شکل یک کارگر مشاهده کنید که از بازوی خود درگیر نگه داشتن چراغ قرمز است. این علائم بسیار نزدیک به خطوط راهنمایی و رانندگی قرار گرفته اند و می توانند بیش از چند راننده را بترسانند ، زیرا ، به خصوص در شب ، این علائم می تواند مانند یک کارگر واقعی باشد که راهی برای نزدیک شدن به اتومبیل های پر سرعت است.

د برای چراغهای زرد آماده شوید

رانندگان ژاپنی تمایل دارند که آن را کمی با رنگ زرد در چراغ راهنمایی بازی کنند. آنها باید سرعت خود را کاهش داده و با خیال راحت متوقف شوند ، اما ، در عوض ، آنها به طور ناگهانی سرعت تلاش برای ضرب و شتم سرخ را سرعت می گیرند (و گاهی عدم موفقیت ، که باعث می شود خودروها پس از روشن شدن چراغ راهنمایی از چراغ راهنمایی عبور از چاه). مطمئن شوید که توجه می کنید و به شوق “سرعت برای زرد” ملحق نمی شوید!

د- موتور سیکلت و دوچرخه همه جا است

آگاه باشید که قوانین مربوط به نحوه عملکرد موتور سیکلت در خطوط ممکن است در ژاپن متفاوت باشد. به خصوص هنگام چرخش ، مراقب موتور سیکلت ها و اسکوترهایی باشید که به سرعت در خط شما نزدیک می شوند.

ه- پارک کردن

پارکینگ در ژاپن خیلی سخت نیست (به استثناء برخی مناطق در شهرهای بزرگ). خطوط سفید که محل پارکینگ را نشان می دهد به این معنی است که می توانید وسیله نقلیه خود را به صورت رایگان پارک کنید.

پارکینگ در ژاپن
1- بدون توقف. / 2- پارکینگ ندارد. / 3- پارکینگ محدود (از 8 صبح – 8:00 ؛ محدود به 60 دقیقه).

در موارد دیگر باید مبلغ مشخصی را در 3-10 دقیقه بپردازید. بسته به شهر (هزینه توکیو بسیار گران قیمت ترین) و منطقه در داخل شهر تغییر می کند.

برخی از پارکینگها با سکوهای متحرک کار می کنند که اتومبیل های شما را در نوع چیدمان زنبور عسل می فرستند. این پارکینگ ها در مورد اندازه اتومبیل هایی که می پذیرند محدودیت هایی دارند. معمولاً حتی SUV های کوچک نیز نمی توانند در آنجا پارک شوند.

گرم ژاپن علائم منحصر به فردی دارد
در کنار علائم جهانی ، با علائمی مواجه خواهید شد که حیواناتی را که می توانند از جاده عبور کنند هشدار می دهد (این شامل گراز ، گوزن و میمون است!). این علائم به رنگ زرد و از نوع رمبیدی است.

ساعت این برچسب چیست؟ ژاپن همچنین برچسب مخصوصی برای وسایل نقلیه دارد

اتومبیل ممکن است برچسب مخصوص رانندگان مبتدی، سالخورده یا افراد دارای مهارت متفاوت داشته باشد. در ژاپن اینها از لحاظ تصویر و رنگی هستند.

برچسب ماشین ها در ژاپن
معنی آن برچسب هایی که در ژاپن در برخی از اتومبیل ها مشاهده می کنید: 1. علامت Koreiuntensha (راننده سالخورده) / 2. مارجی Momiji (راننده سالخورده – عمدتاً در استفاده غیرقانونی) / 3. مارک Shoshinsha (درایور مبتدی) / 4. مارک Choukaku (شنوایی ناتوان راننده) / 5. علامت Shintaishogaisha (راننده با چالش جسمی)

ساعت اگر می بینید که چراغ پلیس نزدیک است، نترسید
اتومبیل های پلیس در ژاپن همیشه چراغ های چشمک زن خود را روشن می کنند. مگر اینکه آژیرهایی را بشنوید ، اگر می بینید که چراغ پلیس نزدیک می شود ، این بدان معنی نیست که آنها می خواهند شما را به سمت بالا بکشید ، یا اینکه شما اشتباهی انجام داده اید.

اکنون شما تقریباً در ژاپن رانندگی کرده اید و از یکی از شگفت انگیزترین سفرهای جاده ای که تا به حال انجام داده اید لذت خواهید برد! در حالی که این مقاله قصد دارد تا از اصلی ترین نکاتی را که قبل از رانندگی در ژاپن می دانید ارائه دهید ، اگر کنجکاو هستید که در مورد قوانین جاده و اطلاعات بیشتری کسب کنید ، به وب سایت فدراسیون اتومبیل ژاپن مراجعه کنید، که مقدار زیادی از اطلاعات مرتبط را به زبان انگلیسی ارائه می دهد.

منبع : سایت درایوینگ

برنامه تست آیین نامه ۱۴۰۱

آزمون شبیه سازی شده که می توانید قبل از ازمون اصلی خودتان را محک بزنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.