9 اشتباه که موجب خرابی ماشین میشه

اشتباهاتی که باعث نابودی ماشین می شود: در بخش قبلی به چند مورد از  عادت‌ های غلط در رانندگی اشاره کردیم اما در این قسمت از سری نکات آموزشی خودرو در سایت درایوینگ به موضوع اشتباهاتی که موجب نابودی ماشین می شود می پردازیم.

بیشتر این اشتباهات به صورت عادت شده که متاسفانه بدون آن که اطلاعاتی داشته باشیم هربار تکرار می کنیم.(مطمئن هستم شما حداقل یکی از این موارد را به اشتباه انجام دادید)

اشتباهاتی که باعث نابودی ماشین می شود
اشتباهاتی که باعث نابودی ماشین می شود

عادت های اشتباه در رانندگی

1- نگه داشتن پدال ترمز در هنگام عبور از دست اندازها :

با نگه داشتن پدال ترمز فشار زیادی به سیستم اکسل, فنربندی و سیستم ترمز وارد می شود برای ردشن از دست اندازها به صورت صحیح باید طوری مدیریت کنیم که قبل از دست انداز سرعت را کم کرده و هنگام عبور از دست انداز به هیچ عنوان از ترمز استفاده نکنیم (با سرعتم رد شوید بهتره از ترمز استفاده کردن می باشد)

2- عدم تعویض به موقع روغن گیربکس:

واسکازین مانند روغن های دیگر ماشین نیاز به تعویض دارد, تعویض گیربکس و به موقع آن باعث سلامت و روان کارکردن آن می شود برای تعویض روغن گیربکس بستگی به نوع و شرایط کارکرد ماشین شما دارد.

3- در هربار تعویض روغن, فیلتر روغن عوض شود.

در بیشتر مواقع رانندگانی که مشاهده می کنیم فیلتر روغن یک بار درمیان تعویض می کنند و متاسفانه  آن چه که دیده می شود بی اهمیت بودن به این موضوع و استفاده کردن از فیلترهای بی کیفیت می باشد که این امر منجر به آسیب های جدی به موتور خودرو و یا اتومبیل شما می شود. شما با عوض کردن فیلتر روغن در هربار تعویض روغن در واقع از هزینه موتور و صرف وقت صرفه جویی می کنید. (80 درصد افرادی که دیدیم همین طرز فکر تعویض کردن فیلتر روغن به صورت یک درمیان را دارند)

4- گرم کردن ماشین به صورت درجا به مدت طولانی:

این کارم مثل گزینه قبلی متاسفانه زیاد دیده می شود که برای گرم کردن ماشین باید حتما چند دقیقه ای صبر کنیم این کار نه تنها مفید نمی باشد بلکه فشار و ضرر زیادی به موتور وارد می کند. بهتر است در زمستان نهایتا 1 دقیقه ماشینه به صورت درجا کار کند و بعد به صورت ارام و با سرعت پایین چند کیلومتری طی کنید

5- پایین کشیدن شیشه به جای استفاده از کولر در اتوبان:

این موضوع هم زیاد دیدیم که راننده برای اینکه به خیال خود به ماشین فشار نیاد و یا بنزین کمتری استفاده کنه  کولر ماشین را خاموش کرده و شیشه را پایین می آورد. اما شاید باورش سخت باشه شما با این کار سوخت بیشتری مصرف می کنید.

چندی پیش یک آزمایش در مجله auto crose انگلستان انجام شد و نشان داد اگر یک اتومبیل در اتوبان کولرش روی درجه یک فن روشن باشد مصرف سوختش از خودرویی که شیشه راننده آن ۴۰ درصد باز است کمتر است.

6- خلاص نکردن دنده در ترافیک و یا پشت چراغ قرمز:( تکیه پاه به کلاج )

خلاص نکردن دنده در پشت چراغ قرمز یا ترافیک باعث فشار زیاد و مضاعف بر روی کلاچ و گیربکس می شود.

7- گرفتن همزمان کلاج و ترمز با هم برای نگه داشتن خودرو:

این کار باعث می شود که متراژ ترمز افزایش پیدا کند و باعث دیرتر ایستادن ماشین می شود بهترین کار این می باشد که ابتدا ترمز را گرفته و قبل از اینکه ماشین به لرزش بیافتد کلاج را بگیرید.

8 – استفاده از  آب لوله کشی داخل رادیاتور

این کار باعث به وجود آمدن رسوبات فراوان در رادیاتور و واتر پمپ و موتور می‌شود و بسیار دیده شده که حتی باعث سوختن واشر سر سیلندر هم شده. بهترین کار این است که آب را جوشانده و بگذاریم تا سرد شود و دوباره آن را بجوشانیم هرچه دفعات سرد شدن وجوشاندن بیشتر شود آب سالم تر می‌شود فقط دقت کنید که بعد از سرد شدن رسوبات در انتهای ظرف است پس از ریخت ته آب به داخل رادیاتور خود داری کنید البته مایع های آماده هم در بازار وجود دارد که البته روش اول قابل اطمینان تر است.

9 – ریختن آب لوله کشی داخل منبع شیشه شور

این کار باعث به وجود آمدن رسوبات فراوان در منبع، شلنگها، نازل و پمپ آب آن می‌شود برای تامین این آب هم می‌توان از روش بالا استفاده کرد البته همانطور که اشاره شد مایعهای آماده هم در بازار وجود دارد.

اشتباهات دیگر که خیلی باید مواظب باشید

  • ریختن اشتباهی روغن در رادیاتور ماشین
  • اشتباه ریختن روغن موتور
  • ریختن اشتباهی شیشه شور در رادیاتور
  • ریختن شیشه شور در رادیاتور
  • ریختن واسکازین بجای روغن موتور
  • اشتباه ریختن روغن ترمز
  • ریختن بنزین در رادیاتور

سایت درایوینگ

شاید دوست داشته باشید بخوانید:  رشته برق خودرو چیست؟ با بازار کار باطری سازی آشنا شوید!
برنامه تست آیین نامه ۱۴۰۱

آزمون شبیه سازی شده که می توانید قبل از ازمون اصلی خودتان را محک بزنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.