جریمه معاینه فنی

جریمه معاینه فنی : در بسیاری از نقاط جهان، صاحبان خودرو باید به طور معمول خودرو خود را از نظر ایمنی، آلایندگی، استانداردهای عمومی و برای استفاده بازرسی و آزمایش کنند. برخی از رانندگان از این بازرسی‌ها وحشت دارند، درحالی‌که برخی دیگر آن را به‌عنوان یک ضرورت برای اطمینان از ایمنی و رفاه عموم مردم می‌پذیرند. هزینه این بازرسی چقدر است؟

هزینه معاینه فنی و بازرسی خودرو 47 هزار تومان و جریمه آن 50 هزار تومان است. اما این یک برآورد جامع نیست. عوامل زیادی در تعیین هزینه بازرسی اتومبیل شما نقش دارند و این عوامل نه‌تنها بر اساس قوانین کشور، بلکه بر اساس نوع و سن خودرویی که با آن رانندگی می‌کنید نیز متفاوت است. برای فهمیدن همه جزئیات با ادامه مقاله همراه باشید.

جریمه معاینه فنی با دوربین

یکی از راه‌های اعمال جریمه، دوربین‌ها هستند. وقتی شما بدون معاینه فنی در خیابان تردد کنید ممکن است با هیچ مأموری برخورد نکنید. اما ممکن است در معرض دید یک دوربین قرار بگیرید و دوربین‌ها جریمه شما را ثبت کنند. برای پیشگیری از جرایم رانندگی و سرعت غیرمجاز، تقریباً تمام خیابان‌های اصلی مجهز به دوربین راهنمایی رانندگی هستند. با فیلتری که برای تشخیص عدم معاینه فنی روی دوربین کار گذاشته‌اند، به‌راحتی قادر به جریمه خودروی شما هستند. این هزینه بسته به دوربینی که شمارا جریمه می‌کند می‌تواند متفاوت باشد.

همچنین ببینید: سرعت های مجاز در رانندگی

میزان جریمه چقدر است؟
میزان جریمه چقدر است؟

دسته : بانک اطلاعات خودرو

کدام دوربین‌ها معاینه فنی را می‌گیرند؟

تمام دوربین‌های جاده‌ای در بسیاری از نقاط تهران معاینه فنی را می‌گیرند. این دوربین‌ها همچنین در ورودی و خروجی شهر تهران مستقر هستند و وضعیت فنی خودروها را زیر نظر می‌گیرند. در این طرح و ثبت گزارشاتی که از دوربین‌های جاده‌ای رسیده است، معاینه فنی بعضی از خودروها باطل شده و این خودروها جریمه شده‌اند.

نوشتن جریمه توسط پلیس
نوشتن جریمه توسط پلیس

جریمه معاینه فنی تهران

طبق قانون راهنمایی‌ورانندگی، این جریمه در تهران در سال 1400، روزانه 50000 تومان است. مانند دیگر کلان‌شهرها، تهران نیز با حجم زیادی از خودروهای ناسالم و فاقد برگه معاینه فنی است. این خودروها در طرح هوای پاک جمع‌آوری و ملزم به بررسی و صدور برگه معاینه فنی می‌شوند. نداشتن معاینه فنی در تهران باعث میزان زیادی از آلودگی‌ها شده است.

جریمه معاینه فنی با دوربین در مشهد

طبق طرح هوای پاک که در کلان‌شهرهایی از جمله مشهد اعمال می‌شود، جریمه عدم معاینه فنی با دوربین در مشهد روزانه 50000 تومان است. در کلان‌شهر دیگری مثل شیراز روزانه 50000 تومان بابت نرخ جریمه معاینه‌های فنی در نظر گرفته شده است. این جریمه‌ها با دوربین‌های جاده‌ای که در تمام نقاط شهر نصب شده‌اند گرفته می‌شوند.

جریمه معاینه فنی چقدر است؟

هزینه بازرسی وسیله نقلیه شما باتوجه‌به محل بازرسی، وضعیتی که در آن هستید و سن و نوع وسیله نقلیه تعیین می‌شود. مکانیک‌های مجاز معمولاً می‌توانند صلاحیت انجام آزمایش را از مغازه‌های خصوصی کسب کنند، اما شما در این باره افزایش قیمت را مشاهده می‌کنید. می‌توانید آزمایش‌ها و بازرسی‌ها را در مراکز دولتی انجام دهید.

جریمه معاینه فنی استعلام

یک وسیله نقلیه باید تست آلایندگی یا ایمنی مناسب را جهت قانونی‌بودن برای تردد در خیابان‌ها پشت سر بگذارد. در برخی مکان‌ها، برای خودروهای کلاسیک یا قدیمی که فقط به نمایشگاه‌ها و نمایشگاه‌های خودرو رفت‌وآمد می‌شوند، معافیت خاصی به شما داده می‌شود. برخی از کشورها قوانین متفاوتی برای خودروهای مسابقه‌ای دارند. اگر خودروی شما مجهز به معاینه فنی نباشد با یک گزارش و اعلام ساده شما را جریمه می‌کنند.

مراکز معاینه فنی در تهران
مراکز معاینه فنی در تهران

باید از مکانیک برای بازرسی یک ماشین دست‌دوم کمک بگیرم؟

یک مکانیک باید یک ماشین دست‌دوم را بررسی کند. او باید تأیید کند که همه چیز به‌درستی کار می‌کند. هر زمان که قصد خرید یک وسیله نقلیه دست‌دوم را دارید باید یک مکانیک همراه شما باشد. خواه از یک فروشنده خودروی دست‌دوم باشد یا یک آگهی محلی یا پست آنلاین، باید یک مکانیک که به او اعتماد دارید سلامت خودرو را قبل از خرید بررسی کند.

روزانه 50000 تومان، برای جریمه‌های معاینه فنی
روزانه 50000 تومان، برای جریمه‌های معاینه فنی

بخشودگی جریمه معاینه فنی

در اوایل طرح معاینه فنی، به علت نبودن دوربین کافی در سطح شهر و همچنین خودروهای زیادی که معاینه فنی نداشتند، گاهی این جریمه بخشیده می‌شد. اما بعد از آن با شناخته شدن این طرح و وجود دوربین‌های فراوان جاده که در اکثر نقاط شهر، بخشودگی این جریمه‌ها از سمت پلیس گزارش نشد. تمام سرنشینان خودروها انجام این بررسی هستند.

برای عدم جریمه معاینه فنی باید چه کرد؟

مکانیک شما باید ترمزهای خودرو را بررسی کند و مطمئن شود که آن‌ها به‌درستی کار می‌کنند و زنگ‌زده، خورده یا فرسوده نشده‌اند و تقریباً غیرقابل‌استفاده نباشند. آن‌ها همچنین باید اجزای فرمان خودرو را بررسی کنند تا مطمئن شوند که هیچ‌چیز شل نشده باشد و خودرو بتواند با خیال راحت در مکان‌های لازم بپیچد. مایعات داخل خودرو نیز باید بررسی شود.
این مایعات شامل مایع گیربکس، مایع خنک‌کننده موتور، روغن فرمان، روغن و روغن ترمز است. کسی که خودرو شما را چک می‌کند، باید اطمینان حاصل کند که هیچ مایعی نشت نمی‌کند و همه در مکانی مناسب قرار دارند و یا حداقل خالی نیستند. چراغ‌های خودرو نیز باید بررسی شود. هرگونه چراغ هشدار یا سرویس روی داشبورد باید فوراً بررسی یا توضیح داده شود.

همچنین ببینید: نکات رانندگی در شب

سخن آخر

تقریباً هر کشوری در قوانین راهنمایی‌ورانندگی خود اشاره‌ای به بازرسی خودرو دارد. در یک تست ایمنی، تست آلایندگی یا یک بازرسی کلی، این احتمال وجود دارد که در برخی مواقع نیاز به بازرسی وسیله نقلیه خود داشته باشید. دانستن اینکه این بازرسی مستلزم چیست و شامل چه مواردی می‌شود، چیزی است که در این متن به آن پرداختیم. همچنان سؤالاتی وجود دارد که نیازمند پاسخ‌دهی است. یافتن پاسخ این سؤال‌ها وظیفه خاص رانندگان برای راه‌اندازی صحیح و قانونی یک وسیله نقلیه است.

سؤالات متداول معاینه فنی

معاینه فنی مستلزم چیست؟

معاینه فنی شامل کلیه کارها و بررسی‌های لازم جهت تشخیص و تایید سلامت فنی وبدنه خودروی شما است.

برگه معاینه فنی چگونه صادر می‌شود؟

وقتی مکانیک مسئول مربوطه از درستی و سلامت اتومبیل شما اطمینان حاصل کرد، برگه معاینه فنی به خودروی شما الصاق خواهد شد.

شاید دوست داشته باشید بخوانید:  3 نکته برای شستشوی ماشین در منزل

این بررسی شامل چه مواردی می‌شود؟

همان‌طور که در بالا ذکر شد این بررسی می‌تواند شامل مواردی مانند مایع گیربکس، مایع خنک‌کننده موتور، روغن فرمان، روغن و روغن ترمز باشد.

برنامه تست آیین نامه ۱۴۰۱

آزمون شبیه سازی شده که می توانید قبل از ازمون اصلی خودتان را محک بزنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.