نکات آزمون شهری (امتحان عملی رانندگی)

امتحان شهری رانندگی یا آزمون تو شهری رانندگی

ازمون شهری ۱۴۰۰: بیشترین خطاها و اشتباهات در آزمون امتحان شهری رانندگی مربوط به ترس افراد می باشد در مرحله اول شما باید بر ترس خود غلبه کنید. شما با رعایت این نکات می توانید به راحتی بر استرس و ترس خود غلبه کنید.

مهمترین لازمه ریختن ترس شما از آزمون عملی رانندگی تمرین تمرین تمرین با مربی آموزش رانندگی می باشد با تمرین زیاد مطمئنا ترس شما خواهد ریخت.

نکات اولیه امتحان شهری رانندگی:

 1. زودتر از بقیه در محل آزمون شهری رانندگی حاضر شوید: سعی کنید زمان امتحان یک ساعت زودتر در محل حاضر شوید شما با این کار با دیدن اشتباهات آزمون عملی رانندگان دیگر ضمن تجربه از خطاهای دیگران باعث می شود کمتر استرس داشته باشید.
 2. حفظ آرامش: بیشتر افرای که در کنار افسر رانندگی قرار می گیرند دچار استرس می شوند که باعث می شود آرامش خود را از دست بدهند . شما باید بدانید افسر چیزی بیشتر از مربی که در هنگام آموزش عملی رانندگی که آموزش دیده اید از شما نمی خواهد.
 3.  حواستان به دستور های غلط افسررانندگی باشد: افسر رانندگی ممکن است به دلیل امتحان شما  دستوراتی برخلاف قانون به شما بدهد مثلا در سر تقاطع ها یا جلوی درب منزل مسکونی به شما بگوید پارک کن شما باید بگید ممنوعه و اجازه پارک ندارم (به سرم امده که می گم) لیست دستور های ممنوع که افسر رانندگی ممکن است به شما بگوید:
  • پارک کردن در محل ممنوع
  • دور زدن در محل ممنوع
  • سرعت غیر مجاز در مناطق مسکونی
  • دنده عقب در تقاطع و میدان
 4. تمرین قبل روشن کردن ماشین: بیشتر افرادی که بار اول مردود می شوند و افسر رانندگی ذهنیت منفی نسبت به شما پیدا می کند همین حرکات اول قبل از روشن کردن ماشین می باشد .

          انجام کارهای که قبل از روشن کردن وسیله نقلیه باید رعایت کنید:

 • بستن کمربند ایمنی
 • تنظیم کردن آینه
 • تنظیم صندلی ماشین
 • کنترل کردن ماشین و  خاموش بودن همه ی چراغ های هشدار خودرو ( درب، ترمز دستی، …) 
 • خواباندن ترمز دستی

آموزش حرکت اولیه و استارت ماشین در آزمون توشهری

در ابتدا سوییچ ماشین گذاشته و باز می کنیم و صبر می کنیم تا برق پشت صفحه کیلومتر ماشین وارد شود

بعد از کنترل آمپر حرارت، آمپر بنزین، چراغ ترمز دستی و چراغ روغن و چراغ چک موتور استارت می زنیم و با گرفتن کلاچ تا آخر، ماشین را در حالت دنده ۱ گذاشته و همراه با گاز کم، کمی کلاچ را رها می کنیم تا جایی که ماشین آرام به حرکت درمی آید

همان جا کلاچ را نگه می داریم تا جایی که حرکت ماشین ما سر دور افتاد کلاچ را کامل آزاد می کنیم. قبل از حرکت باید راهنمای سمت چپ که نشان دهنده ی خروج از پارک است را بزنیم و بعد فرمان را به سمت چپ دور می دهیم تا ماشین از پارک خارج شود.

وقتی که آزمون شهری به پایان میرسه و افسر میگه برو پایین ترتیب انجام دادن کارها چطوریه؟؟

نحوه ی پیاده شدن از اتومبیل در آزمون شهری رانندگی (توشهری)

 • برای پیاده شدن از خودرو به شکل اصولی و صحیح
 • ابتدا ترمز دستی را به سمت بالا کشیده
 • دنده را خلاص کرده
 • خودرو را خاموش می کنیم
 • سوئیچ را خارج کرده و فرمان را به یک طرف می چرخانیم تا قفل شود
 • دست دنده را در وضعیت دنده سنگین قرار داده
 • با دست راست دستگیره ی باز کننده ی درب و با دست چپ دستگیره ثابت را می گیریم.

 با توجه به آینه ها و چرخش سر به عقب (آگاهی داشتن از نقاط کور آینه ها) از خالی بودن و بی خطر بودن راه اطمینان حاصل کرده و از خودرو خارج می شویم.

البته دربیشتر موارد افسرها بعلت صرفه جویی در وقت به هنرجو میگن لازم نیست ماشینو خاموش کنی که اینجور مواقع دیگه خاموش و درآوردن سوئیچ و دنده سنگین نیاز نیست…

نکات که می تواند برای قبولی در آزمون شهری رانندگی مفید باشد:

 1. سعی کنید ماشین خاموش نشود اگر شما در هنگام حرکت به آرامی کلاج را بالا بیاورید و اندکی گاز بدهید.
 2. برای تعویض دنده حتما تا آخر کلاج را فشار دهید.
 3. هنگام توقف یا حرکت از راهنما استفاده کنید.
 4. قبل حرکت به هرجهت (چپ- راست یا پارک کردن) راهنما را زده و به آینه نگاه کنید.
 5. برای ترمز گرفتن حتما به آرامی پدال ترمز را فشار دهید و از ترمز ناگهانی پرهیز کنید.
 6. برای سوار شدن حتما با پای راست وارد شوید طرز درست نشستن ابتدا با قسمت سمت راست بدن را به داخل برده و سپس می نشینیم.
 7. هنگام پیاده شدن وسیله نقلیه به آینه بغل نگاه کرد و از خلوط بودن خیابان مطمئن شوید. (حتما با دست راست درب خودرو را باز کنید)
 8. به هنگام توقف کامل و پیاده شدن از ماشین حتما ترمز دستی را بکشید و دنده را خلاص کنید.
 9. با انواع پارک شامل پارک دوبل، پارک ال، پارک ۳۰ و ۴۵ سانتی میباشند آشنا شوید.

کلمه تغییر کرده (صکادرات) به (صادرکات)

ترتیب انجام کارهای مهم قبل از شروع امتحان عملی رانندگی تا پایان رانندگی طبق کتاب آیین نامه رانندگی؛

(ص) صندلی = تنظیم ریل و پشتی

(آ) آینه = تنظیم آینه وسط و جانبی

(د)  دنده = دنده در حالت خلاص (کلاج + دنده خلاص)

(ر) روشن = استارت زدن

(ک) کمربند = بستن کمربند ایمنی

(آ) آماده به حرکت و چک آمپر = دنده مناسب زدن و راهنما زدن و چک کردن آمپرها

(ت) ترمز دستی   = ترمز دستی در حالت خوابیده

کلمه قبلی صکادرات در امتحان عملی رانندگی

ص = تنظیم کردن صندلی ماشین
ک = بستن کمربند ایمنی

آ = تنظیم آینه های ماشین
د = خلاص کردن دنده ماشین
ر = روشن کردن ماشین
ا = آمادگی برای رانندگی و زدن راهنما
ت = پایین آوردن ترمز دستی ماشین

بخش دوم امتحان شهری رانندگی

شما بعد از قبولی در آزمون آیین نامه رانندگی باید در مرحله دوم در آزمون توشهری شرکت کنید که متاسفانه بسیاری از متقاضیان با این که بر رانندگی مسلط هستند اما در روز امتحان به علت استرس زیاد توسط افسر رانندگی رد می شوند.

حتما قبل از نکات زیر توجه کنید مهمترین نکته ای که در آزمون رانندگی شهری پیش روی شماست استرس نداشتن در هنگام آزمون توشهری می باشد، شما باید قبل از آین آزمون تا جای که می توانید تمرین کافی داشته باشید همه چیز خود را شبیه سازی کنید خود را در شرایط آزمون قرار دهید به آرامی سوار ماشین شده با آینه و صندلی خود را تنظیم کنید، پارک دوبل و دور زدن میدان را بارها تمرین کنید.

حتما یاد بگیرید در هنگام پارک کردن همیشه در هرشرایطی چراغ راهنما بزنید. تمرین های مثل قلق گیری کلاج و روشن کردن صحیح ماشین به صورت نیم کلاچ و آروم آروم پاتون و از روی کلاچ بردارید (اگر با چند ماشین مختلف انجام بدید خیلی بهتره) یاد گرفتن پارک دوبل و به نکته های انحرافی افسر دقت کنید که اشتباه نکنید.

آزمون شهری رانندگی

قبل از اینکه سر امتحان آزمون شهری رانندگی حاضر شوید از نوشیدنی های ارام بخش و موسیقی غافل نشوید و قبل از امتحان خواب کافی کرده باشید و در آخر از اشتباه خود نترسید ممکن است افسر رانندگی از یک اشتباه شمابگذرد و در نهایت در آخرین گزینه با رد شدن شما دوباره فرصت خواهید داشت امتحان دهید و معمولا با توجه به تجربیات گذشته بیشتر متقاضیان در مرحله اول رد می شوند.

نکات آزمون تو شهری

نکات آزمون شهری رانندگی (توشهری)

در امتحان شهری رانندگی چه نکاتی را رعایت کنیم؟

1- شما اگر استرس و خونسردی را از خودتان دور کنید مطمئن باشید نصف راه را رفتید. با خونسردی کامل پشت فرمان نشسته به تصور اینکه مربی آموزشگاه کنار شما ست و به وجود افسر راهنمایی فکر نکنید. سوار شدن شما در ماشین مهم ترین نکته ای است که افسر به آن توجه می کند

2- عجله نکنید با رعایت اصول و قوانین رانندگی که قبلا یاد گرفتید با خونسردی کامل انجام دهید.

3- به صفحه کیلومتر خود قبل از حرکت توجه کنید چراغ قرمز کمربند, ترمز دستی و باز نبودن درب ها روشن نباشد.

4- آخرین مرحله قبل از حرکت حتما راهنما زده بعد از جا زدن دنده و خواباندن ترمز دستی با نگاه کردن به آینه و اطراف خود به آرامی حرکت کنید.

5- افسر رانندگی درنگاه اول بعد از روشن کردن و حرکت دادن ماشین توسط شما متوجه مسلط بودن شما در رانندگی می شود (شما با استرس نداشتن و نکات قبل از حرکت ماشین نگاه مثبتی به افسر رانندگی بدهید)

6- حتما بعد از حرکت کردن افسر رانندگی از شما می خواهد به دنده 2 بزنید. پا را روی کلاج گذاشته و دنده را عوض کرده و به آرامی پاروی کلاج بردارید و به حرکت خود ادامه دهید

7- به دام افسر رانندگی نیوفتید: افسر در حال آزمون گرفتن از شماست ممکن است روبرووی پارکینگ خانه یا زیر تابلو توقف ممنوع از شما بخواهد ماشین را نگه دارید ممکن است در هنگام دور زدن در جای که دور زدن ممنوع می باشد از شما بخواهد دور بزنید یا ازشما بخواهد از چراغ راهنما عبور کنید بنابرین با هوشیاری کامل مواظب باشید در دام افسر رانندگی نیوفتید.

8- در مورد قوانین و حق تقدم فرعی به اصلی و میدان مواظب باشید و حتما قوانین در این مورد را مطالعه کنید. ( توجه داشته باشید حق تقدم همیشه با با ماشینی هست که داخل میدان در حال حرکت است و افسر رانندگی اجازه دارد در مورد ایین نامه رانندگی از شما سوال بپرسید و شما را بیازماید)

9- حتما در هنگام دستور افسر رانندگی در پارک کردن بعد از زدن چراغ راهنما و توجه به اطراف و نگاه کردن به آینه ماشین را پارک کنید

10- دقت کافی در هنگام پایین رفتن از ماشین بعد از دستور افسر رانندگی (ابتدا ترمز دستی را کشیده بعد دنده را خلاص کنید در مرحله بعد ماشین را خاموش کرده و در آخر قبل از پیاده شدن ماشین را روی دنده یک قرار دهید.)

11- نکته آخر در مورد خاموش کردن و پیاده شدن ماشین می باشد که متاسفانه بعضی از متقاضیان هنگام خاموش کردن ماشین دوباره استارت می زنند و همین امر باعث رد شدن انها می شود حتما توجه کنید که به سمت خلاف عقربه های ساعت ماشین را خاموش کنید و در هنگام پیاده شدن با احتیاط درب را باز کرده و مواظب باشید اتومبیل دیگری در حال نزدیک شدن به شما نباشد و حتما به این نکته توجه کنید که هیچ وقت از روبروی خودرو آزمون رانندگی رد نشوید.

اطلاعات در مورد امتحان شهری رانندگی

آزمون شهری 20 نمره دارد که شما باید از این 20 نمره برای قبولی نمره 17-18-19 یا 20 بگیرید.

ممنوع بودن در امتحان عملی رانندگی

نباید با دنده سه در سرعت گیر ها, دست اندازها, خط عابر پیاده, خیابان های که کم عرض هستند, پیچ ها, تقاطع ها چراغ های چشمک زن راهنما, سربالای و سرازیری ها و جاده های شلوغ رانندگی کنید (ممنوع می باشد)

دنده عوض کردن در تقاطع ها, بوق زدن بی دلیل, ممنوع می باشد.

حرکاتی که در ازمون عملی رانندگی برای شما نمره منفی حساب خواهند کرد

از عوامل مهم مردودی که بیشترین امار مردودی در آزمون شهری هست مربوط به مسلط نبودن کلاچ و خاموش کردن خودرو می باشد که این امر با تمرین زیاد حل خواهد شد و همچنین راهنما نزدن, هنگام خاموش کردن ماشین و ترمز دستی را نکشیدن, فاصله پارک دوبل, نگفتن کلمه غیر مجاز از عوامل دیگر مردودی در بین هنرجویان می باشد.

نگاه کردن بخیر از جلو به مدت طولانی در هرطرف ممنوع می باشد, باز بودن درب ماشین هنگام حرکت در صورت هرگونه اشتباه نمره منفی خواهنند داد. (ممکن است افسر در اینجا به صورت عمد حواس شما را پرت کنند که باید هوشیار باشید) با هر حرکت شما در اینجا ممکن است افسر به شما نمره منفی بدهد.

 

ایشالا در مرحله آخر افسر رانندگی با نگه داشتن کاردکس قبولی شما را تایید کند.

فیلم های آموزشی آزمون شهری رانندگی نحوه روشن کردن و انواع پارک دوبل (به زودی)

شاید دوست داشته باشید بخوانید:  استعلام اصالت گواهینامه رانندگی
3.9/5 - (39 امتیاز)
برنامه تست آیین نامه ۱۴۰۱

آزمون شبیه سازی شده که می توانید قبل از ازمون اصلی خودتان را محک بزنید

نوشته های مشابه

‫10 دیدگاه ها

 1. ببینید نفر قبل شما چ اشتباهاتی داره و افسر ازش چی میخواد بهترین کمک ب شماست

 2. سلام قبولی در ازمون افسر خیلی راحت می باشد فقط کافیه با مربی اموزشی خوب تمرین کنید (ازمون عملی فقط تمرین )
  باتشکر از سایت خوب درایوینگ

 3. منم بار اول رفتم رد شدم تمام کار های اولیه رو درست و بدون غلط انجام دادم یهو گفت سرعت زیاد کن سرعتمو زیاد کردم یهو گفت همین جا پارک دویل بزن و من از ماشین مدنظر رد شده بودم و رد شدم متاسفانه

 4. ممنون از نکاتی که گفتید. فقط مربی من وقتی ماشین پارک و خاموش میکنم نمیگه دوباره بزار رو دنده یک. رو دنده خلاص میزارم کدوم درسته؟ اگه در آخر دنده خلاص باشه رد میشم؟

  1. قبل از خاموشی باید خلاص کنید – و برای محکم کاری بعد از خاموشی بزارید دنده یک

 5. ممنونم از توضیحاتتون.
  دوستان سعی کنید استرس نداشته باشید که این بزرگترین کمک به خودتونه.
  همچنین به نکات گفته شده توجه کنید مطمئن باشید ۱۰۰٪ قبول میشید.

 6. خیلی خوب هست ممنونم‌ من وقتی اینارو خوندم خیلی خوب متوجه شدم چیکار کنم چطور از امتحان قبول شم بابت راهنمایی خاتون خیلی متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.