استفاده درست از کولر ماشین (4 ترفند کولر ماشین)

کولر ماشین : الان که توفصل گرم تابستان هستیم، برای رهایی از گرمای زیاد در بیرون از منزل، همگی در صدد روشن کردن کولر ماشین خود هستیم. ولی خیلی وقت ها هست که بعد از گذشت چند ساعت دیگر باد خنکی از کولر دریافت نمی کنیم و هوایی که در خودرو جریان دارد، همان هوای یکنواخت قبل است. در این این قسمت از سایت درایوینگ می خواهیم روش صحیح و درست استفاده کردن از کولر خودرو را به شما عزیزان نشان دهیم، پس با ما همراه باشید.

درست استفاده از کولر ماشین

چگونگی روشن کردن کولر ماشین

همگی ما اینگونه فکر می کینم که تنها با فشار دادن یک دکمه می توان کولر ماشین را روشن کرد، ولی باید این نکته را در نظر گرفت که اگر نحوه ی صحیح روشن کردن کولر ماشین را ندانیم، ممکن است انرژی بسیار زیادی بدون استفاده ی درست و دقیق، از دست بدهیم.

خیلی وقت ها با وجود روشن بودن کولر اتومبیل باز هم احساس گرما می کنیم. چرا؟

از آنجا که سیستم کولری که در ماشین تعبیه شده است، طوری کار می کند که برای خنک کردن جریان هوای داخل ماشین از سیستم بخار آب استفاده می کند، با تبخیر آب موجود در کولر هوای داخل ماشین را سرد و خنک می کند. باید حتما به این نکته نیز توجه داشته باشید که هر چه رطوبت و نم موجود در هوا بیشتر باشد شما عملکرد مناسبی را در جهت خنک کردن هوای ماشین از کولر، دریافت نخواهید کرد و بالعکس. البته ممکن عملکرد نادرست کولر ناشی عدم توجه و آگاهی ما در جهت روشن کردن کولر خودرو باشد.

متاسفانه اکثر رانندگان نحوه ی صحیح و درست استفاده از کولر ماشین را نمی دانند از این رو نه تنها هوای مطبوع و خنکی را در روزهای گرم تابستانی تجربه نمی کنند بلکه با روشن نگه داشتن کولر تنها انرژی ماشین که شامل بنزین، برق باطری، گاز کولر و غیره می شود را به هدر می دهند. در ادامه ی این مطلب می خواهیم شما را با نحوه ی استفاده ی درست و به جا از کولر ماشین، آشنا کنیم.

ترفندهای کلر خودرو

این نکات را به خاطر بسپارید: نکات و ترفندهای کولر خودرو

یک: حین روشن کردن ماشین در روزهای گرم، پنجره ها را مقداری پایین بکشید. این کار باعث می شود حین روشن شدن کولر، هوای گرمی که در فضای ماشین جریان دارد از طریق پنجره ها به بیرون ماشین هدایت شود. از این رو با بیرون فرستادن هوای گرم، داخل ماشین زودتر خنک تر می شود و دیگر هوای گرمی را که قبلا در داخل ماشین محبوس شده بود را حس نخواهیم کرد. این روش بهترین و کارآمد ترین روش خنک کردن هوای داخل ماشین است.

دو: سیستم گردش هوا به محض روشن کردن ماشین و روشن کردن کولر خاموش کنید. این کار باعث می شود تا هوای حبس شده در ماشین به بیرون فرستاده شود به جای اینکه در ماشین حبس شود و با روشن کردن سیستم گردش هوا در داخل ماشین به جریان در آید. از این رو با روشن کردن کولر و بیرون فرستادن هوای گرم سیستم گردش هوا را روشن کنید و هوای خنک موجود در ماشین را در کل فضای اتومبیل خود به جریان بیاندازید.

سه: اگر اتومبیل خود را در جایی پارک کرده اید که هوای بسیار گرم به داخلش نفوذ کرده است. بهتر است پنجره ها را پایین بکشید قدرت کولر رو درجه ی بسیار بالا قرار دهید تا هوای گرم و مرطوبی که داخل اتومبیل حبس شده است به بیرون فرستاده شود بعد از اینکه هوای داخل ماشین خنک شد، درجه ی قدرت کولر را پایین بیاورید، پنجر ها را بالابکشید و سیستم گردش هوای اتومبیل خود را روشن کنید و از جریان هوای مطبوع و خنک لذت ببرید.

چهار: اگر اتومبیل شما مجهز به سیستم خنک کننده ی خودکار می باشد، بهتر است درجه ی کولر روی پایین ترین حالت ممکن قرار دهید. با این روش هوای داخل اتومبیل معمولا خنک تر می ماند نسبت به اتومبیل هایی که مجهز به این سیستم نمی باشند.

تا اینجای مطلب نکاتی را برای شما عزیزان مطرح کردیم که حین استفاده و روشن کردن کولر ماشین خود بهتر است آنها را رعایت کنید تا هم از هوای مطبوع خنکی که در جریان است لذت ببرید، هم کمتر به ماشین فشار بیاورید. در ادامه ی مطلب می خواهیم نکاتی را برای شما خاطر نشان کنیم که نباید حین رانندگی و روشن کردن کولر ماشین، آنها را انجام دهید.

نکاتی که در کلر ماشین نباید انجام دهیم

نکاتی که در کولر خودرو نباید انجام دهیم

یک: به به هیچ عنوان در سربالایی ها کولر اتومبیل خود را روشن نکنید. این مورد یکی از اشتباهات متداولی ست که اکثر رانندگان به آن بی توجه می باشند. این کار باعث اختلال در عملکرد ماشین ( باعث اختلال در سیستم فن ماشین، موتور، و روشن شدن ماشین می شود.)و منجر به عملکرد ناصحیح کولر می شود.

دو: از موارد دیگری که حتما باید به آن توجه کافی را داشته باشید این است که در حالت ایستاده کولر اتومبیل را خاموش کنید، با این کار باعث اختلال در کار موتور و گرم شدن آن می شوید علاوه بر این در این حالت سوخت بیشتری هم مصرف می کنید. البته بعضی مواقع اتفاق می افتد که اجبارا باید چند ساعتی را در اتومبیل سپری کنیم ( این حالت استثناست) ولی در حالت نرمال در حالت ایستاده کولر اتومبیل خود را خاموش کنید.

کلام آخر

در مطلبی که ارائه شد تمامی سعی و تلاش خود را به کار گرفتیم تا نحوه ی صحیح و درست استفاده از کولر ماشین را به شما عزیزان نشان دهیم. نتیجه می گیریم که بهتر است در هر زمان و مکانی که هستیم کولر ماشین را روشن نکنیم و در صورت نیاز از کولر اتومبیل خود با رعایت پروتکل های استاندارد در جهت کاهش فشار وارده به ماشین اعم از فن، موتور و تمامی دستگاه های پیچیده و خاصی که در ماشین وجود دارد، استفاده کنیم.

خوانندگان و در واقع می توان گفت رانندگان محترم و عزیزی که مطلب ارائه شده را مطالعه کردید و باید ها و نباید ها را به خاطر سپردید. به کسانی که در این مورد آگاهی و اطلاعی ندارند و فکر می کنند تنها با فشار دادن دکمه ی کولر می توانند هوای داخل ماشین را خنک کنند، نیز اطلاع رسانی بفرمایید.

نکته آخر : هنگام روشن کردن کولر اتومبیل خود ابتدا به مدت حداقل ۵ دقیقه پنجره ها را باز بگذارید و در پمپ بنزین ها کولر را خاموش کنید.

باتشکر تیم درایوینگ (منبع سوالات آیین نامه رانندگی)

 

سوالات آیین نامه اصلی در مورد کولر ماشین

عوامل افزایش دهنده مصرف سوخت کدام گزینه می باشد ؟

الف – تغییر سرعت ناگهانی – استفاده از کولر

ب- پایین بودن پنجره – استفاده از روغن متفرغه – انحراف چرخ ها نسبت به یکدیگر

ج- شیوه نادرست رانندگی – تنظیم نبودن موتور

د- همه موارد

جواب صحیح : د

شاید دوست داشته باشید بخوانید:  2 نکته کلیدی درصورت جوش آوردن ماشین
برنامه تست آیین نامه ۱۴۰۱

آزمون شبیه سازی شده که می توانید قبل از ازمون اصلی خودتان را محک بزنید

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.