وسایل ضروری خودرو برای مسافرت کدام است؟

وسایل ضروری خودرو برای مسافرت به وسایلی اطلاق می شود که وجود آنها در هر خودرویی مهم و با اهمیت است چرا که با توجه به شرایط احتمالی مانند سفر، تصادف، پنچری، کم باد شدن لاستیکها همراه داشتن آنها بسیار کاربردی، مفید و ثمر بخش می باشد. این وسایل ضروری به سه بخش تقسیم میشوند: وسایل ضروری خودرو برای مسافرت از نظر ایمنی و بهداشتی، وسایل فنی و اضطراری و وسایل رفاهی که در ادامه به مختصری در خصوص هر یک می پردازیم.

وسایل ضروری خودرو

وسایل ایمنی و بهداشتی:

وسایل ایمنی و بهداشتی به لوازمی گفته می شود که در مواقع اضطراری و غیرقابل پیش بینی در سفر و در زمان رانندگی وجود آنها با اهمیت است و حتما باید در هر وسیله نقلیه ای وجود داشته باشد. وجود وسایل ایمنی در بسیاری موارد به شما کمک می کند تا بتوانید شرایط پیش بینی نشده را مدیریت کنید و به دیگران هم کمک کنید. برخی از آنها به شرح زیر می باشد:

جعبه کمک های اولیه:

یکی وسایل ضروری خودرو برای مسافرت جعبه کمک های اولیه است. وسایل کمک های اولیه در دسته تجهیزات ایمنی خودرو قرار می گیرند. در این جعبه داروهای مورد نیاز مانند مسکن ها، سرنگ، الکل برای ضدعفونی کردن زخم ها، گاز استریل، کمپرس آب سرد و گرم، باند و دستمال های ضدعفونی کننده ضروری می باشد.
از آنجا که خطر هیچگاه خبر نمی کند شما می توانید با داشتن یک جعبه یا کیف کوچک کمک های اولیه به خودتان و دیگران کمک شایانی انجام دهید.

کپسول آتش نشانی:

وجود تجهیزات ایمنی یکی از حیاتی ترین وسایل ضروری خودرو برای مسافرت به شمار می آید. کپسول آتش نشانی یکی از این وسایل مهم و حیاتی است که در زمان وقوع آتش سوزی برای اطفا حریق بسیار کارآمد است و جان و مال شما و دیگر خودروها را از خطر آتش سوزی نجات می دهد.
از آنجا که در خودرو اجزا قابل اشتعال وجود دارد لذا داشتن کپسول آتش نشانی ارزشمند می باشد. بهتر است که چگونگی کار با آن را به طور کامل یاد بگیرید تا در زمان استفاده احتمالی گیج نشوید.
همچنین بعد از پایان تاریخ انقضا حتما کپسول را تعویض کنید. کپسول ها در اندازه های مختلفی وجود دارند که با توجه به نوع خودرو و سایز آن می توانید مناسب ترین آن را انتخاب نمایید.

گالن آب:

گالن آب یکی از وسایلی است که باید در هر خودرویی باشد. مخصوصا در فصول گرم سال یا در هنگام مسافرت به آن ممکن نیاز داشته باشیم.

مطالعه بیشتر : علائم راهنمایی و رانندگی به زبان فارسی

چاقو چند کاره:

چاقوهای چندکاره همیشه جزو وسایل ضروری خودرو برای مسافرت محسوب می شوند. مزایایی که چاقو چند کاره دارد در بسیاری از موارد حلال مشکلات بوده و همراه داشتن آن باعث رضایت خاطر خواهد بود. چاقو چند کاره در اندازه ها و وزن های مختلف و با کارایی های متنوع در بازار وجود دارند.
این چاقوها اغلب دارای انبر دستی، قیچی، دربازکن، چوب پنبه باز کن، کنسرو باز کن، چراغ قوه، لیزر، سوهان ناخن، پیچ گوشتی چهارسو و ذره بین می باشد که تمامی این ابزار در یک چاقوی تاشو قابل حمل تعبیه شده است. چاقو چند کاره یکی از لوازم ضروری برای طبیعت گردان و کوهنوردان هم محسوب می شود.

وسایل فنی و اضطراری:

داشتن وسایل فنی و اضطراری در مسیر سفر و رانندگی از وسایل ضروری ماشین هستند که باید همراه داشته باشید تا ایمن و بدون دغدغه رانندگی کنید.
در مسیر جاده که ممکن است دسترس به تعمیرگاه نداشته باشید و همیشه احتمال وقوع مشکل پیش بینی می شود؛ در شرایط اضطراری مانند برف، باران، پنچر شدن، نشت روغن و اشکال باتری خودرو حتما شما از همراه داشتن یک جعبه ابزار کامل خوشنود خواهید شد.

جعبه ابزار:

یکی از عناصر مهم و ضروری که در هر خودرویی لازم به نظر می رسد وسایل فنی اضطراری مثل جعبه ابزار است. چنانچه خودرو شما در جاده دچار نقص فنی جزئی شود بدون شک جعبه ابزار وسیله کارآمدی است. صاحبان خودرو باید همیشه برای مواجه شدن با شرایط غیرقابل پیش بینی آماده باشند از اینرو داشتن یک جعبه ابزار کامل خیال شما را از هر بابت راحت می کند.
یک جعبه ابزار کامل باید دارای ست کامل آچار و پیچ گوشتی باشد که پرکاربردترین جز در جعبه ابزار است که برای سفت کردن پیچ ها و بعضی تعمیرات جزئی خودرو مورد نیاز می باشد.
آچارها با نمره های مختلف مناسب برای پیچ های کوچک تا بزرگ هستند. سیم چین، چکش و انبردست هم از ملزومات یک جعبه ابزار کامل است.

چراغ قوه:

چراغ قوه یک وسیله کاربردی جذاب و یکی از ملزومات ضروری در هنگام سفر و خودرو می باشد. اکثریت افراد از فلش لایت موبایل خود استفاده می¬کنند و آن را جایگزین چراغ قوه می¬کنند ولی این کار اشتباست و میزان روشنایی آن مثل چراغ قوه نمی باشد.
مثلا اگر ماشینمان خراب از چراغ قوه را می توان زیر کاپوت گذاشته و خودرو خود را تعمیر کرد یا حتی در مواردی که مثلث خطر را می‌گذاریم برای هشدار بیشتر می‌توان از چراغ قوه‌ استفاده کرد.

کابل اتصال باتری خودرو:

یکی از مهمترین ابزار هایی است که باید همیشه در خودرو باشد. در خرید این وسیله دقت داشته باشید و با گارانتی آن را خرید کنید.
مشخصات کابل باتری به باتری شامل:
1- طول کابل که بهتر است از 1.5 متر بیشتر باشد.
2- جنس کابل: باید از جنس مس خالص باشد.
3- قطر کابل: به طور معمول کابل نمره 4 یا 6 مسی برای ماشین های معمولی مناسب است.

مثلث خطر شبرنگ :

خرید تجهیزات ایمنی از جمله مثلث خطر هزینه به حساب نمی¬آید اما سرمایه گذاری محسوب می شود و طبق قانون یک عدد مثلث خطر در تمامی خودرو های تولید شده وجود دارد. اگر خودرو شما فاقد این وسیله است حتما این وسیله را از فروشگاه های لوازم یدکی خریداری فرمایید.
مثلا ممکن است ماشین شما شب، در جاده خراب شود که داشتن این وسیله در این موقیعت برای حفظ جان و دیگران ضروری است. این وسیله را در فواصل ۱۰۰ الی ۲۰۰ متری محل توقف خودرو برای هشدار به بقیه رانندگان باید قرار بگیرد.

اسپری پنچر گیری لاستیک:

اگر در حال مسافرت باشیم و لاستیک خودرو ما پنچر شد و لاستیک زاپاس نداشته باشیم میتوان از اسپری پنچر گیری لاستیک استفاده کرد. با اسپری پنچر گیر می توانید در عرض ۱-۲ دقیقه و بدون نیاز به تعویض چرخ, پنچری تایر را رفع کرده ,تایر را باد کنید و زمان ۱۰-۱۵ دقیقه ای تعویض لاستیک را به یکی دو دقیقه کاهش دهید.
دیگر تعویض لاستیک در گرمای شدید تابستان و یا سرمای شدید زمستان و در مکانهای نامناسب شما را اذیت نخواهد کرد چون پس از رفع پنچری موقتی با این اسپری در زمان و مکانی مناسب می توانید تایر پنچر را تعویض نمایید.

مخزن سوخت اضافی:

در مسافرت ممکن است در مکانی باشیم که به پمپ بنزین دسترسی نداشته باشیم و ما سوخت لازم را نداریم در این شرایط داشتن مخزن سوخت اضافی شاید کارساز باشد.
ولی به نظر کار خطرناکی باشد ولی تولیدکنندگان ابزارآلات جهت حمل سوخت یک مخزن سوختی را معرفی کردند که قابلیت های جلوگیری از آتش سوزی و سرریز شدن دارد و به سوخت گیری هر چه سریعتر خودرو کمک میکند.

پمپباد فندکی:

پمپباد فندکی یکی دیگر از ابزار مهمی است که داشتن آن به هر راننده ای توصیه می شود. پمپباد فندکی دارای سه نوع سوزن برای باد کردن لاستیک خودروهایی است که تایر انها دچار پنچری یا کم بادی شده است.
با داشتن یک پمپباد فندکی خیالتان راحت خواهد بود که هیچگاه بر اثر پنچر شدن یا کم باد شدن لاستیک ها در جاده نخواهید ماند. همانطور که از نامش پیداست این پمپباد با اتصال به فندکی خودرو کار می کند و جایگزین خوب و مناسبی برای روش های قدیمی و باد کردن دستی لاستیکها می باشد. پمپباد فندکی در زمان 3 دقیقه تایر خالی شده خودرو سواری را پر می کند و دارای شش ماه گارانتی می باشند.
پمپباد فندکی کوچک و ارزان و قابل حمل برای سفرهای خانوادگی است. این وسیله با ارزش فضای کمی را در جعبه ابزار شما خواهد گرفت اما کارایی بسیار خوبی خواهد داشت و یکی از ملزومات هر خودرویی به شمار می آید.

بیل تاشو:

بنظر نمی رسد که داشتن یک بیل تاشو ابزار ضروری برای یک خودرو باشد اما حتما پیش آمده که خودرو در گل و لای گیر کند و بخواهید با کنار زدن گل و لای خودرو را در بیاورید. در این زمان تنها وسیله ای که وجود آن ضروری و ثمربخش است حتما یک بیل تاشو است.
همچنین برای درست کردن آتش در میان راه نیاز به هیزم خواهید داشت و یک بیل تاشو به کمک شما می آید تا چوب ها را از لابلای سنگ ها بیرون بکشید.
بیل تاشو از یک دسته و کفی بیل تشکیل شده که از قسمت اتصال کفی بیل به دسته قابل جدا شدن هستند. جنس آن اغلب فلزی است. افرادی که با خودروی آفرود خود به طبیعت گردی و کوهنوردی می پردازند ضرورت داشتن بیل تاشو را مد نظر دارند.
برخی از انواع آنها دارای اره برای بریدن گیاهان هم هستند. این بیل تاشو در یک کیف کوچک قابل حمل جاسازی می شود و در جعبه ابزار خودرو جای بسیار کمی را اشغال می کند.

زنجیر چرخ:

یکی از وسایل ضروری ماشین مخصوصا در فصل زمستان داشتن یک زنجیر چرخ سالم است. زنجیر چرخ به دور تایر قفل می شود و از منحرف شدن و لیز خوردن خودرو در جاده های لغزنده جلوگیری می کند.
زنجیر چرخ ها انواع مختلفی دارند که نحوه بستن شدن آنها کمی با یکدیگر متفاوت است.
زنجیر چرخ با کاهش اصطکاک چرخ و جاده خطر را در فصل زمستان به طور چشمگیری کاهش می دهد.

زنجیر چرخ تکی:

این نوع از زنجیر چرخ ها شامل دو ردیف زنجیر فلزی به صورت موازی است و این دو خط موازی با زنجیرهای کوچکتر در عرض بهم متصل می شوند و دور تایر خودرو دو طرف آن بهم متصل شده و مانع از لغزش ماشین بر روی برف و یخ می شود.

زنجیر چرخ زوجی:

زنجیر چرخ زوجی مانند نوع تکی آن هستند با این تفاوت که زنجیرهایی که در طول دو زنجیر موازی را بهم متصل می کنند به شکل ضربدری متصل می شوند و جنس آنها از فلز است.

زنجیر چرخ پارچه ای:

زنجیر چرخ پارچه ای با نام زنجیر چرخ ابریشمی هم شناخته می شود و همانطور که از نام آن پیداست جنس آن از نوعی پارچه ابریشمی خاص است که مانع از اصطکاک چرخ با جاده شده و از فرو رفتن تایرها به داخل برف جلوگیری می کند. به دلیل جنس پارچه ای آن عمر و دوام کمتری نسبت به بقیه زنجیر چرخ ها دارد.

زنجیر چرخ ژله ای:

زنجیر چرخ ژله ای از جنس پلیمر هستند که راحت تر از نوع فلزی نصب می شوند. زنجیر چرخ ژله ای مانع از فرو رفتن خودرو در برف عمیق می شود. به دلیل قیمت بالای آن بیشتر برای خودروهایی با رینگ های اسپرت استفاده می شود.

کفپوش سه بعدی که مانع از نفوذ مایعات و گرد و غبار به کفی فابریک خودرو می شود
کفپوش سه بعدی که مانع از نفوذ مایعات و گرد و غبار به کفی فابریک خودرو می شود

زنجیر چرخ نانو:

این زنجیر چرخ ها نسل جدیدی از زنجیر چرخ های پلیمری هستند و به دلیل شکل و استایل آن مانع از آسیب به گلگیر و جلوبندی خودرو می شود. همچنین در زمان رانندگی سیستم ABS را دچار اختلال نمی کند.

زنجیر چرخ تسمه ای:

این زنجیر چرخ باید به صورت موازی مانند یک تسمه دور تا دور تایر بسته شود.زنجیر چرخ تسمه ای محبوبیت کمی در میان صاحبان خودرو دارد از اینرو فروش خوبی در بازار ندارد.
زنجیر چرخ در خودروهای دیفرانسیل جلو باید به چرخ جلو ماشین و در خودروهای دیفرانسیل عقب به چرخ عقب خودرو متصل شود. در خودروهای دو دیفرانسیل هم باید به هر چهار چرخ زنجیر چرخ را متصل کرد.
در هنگام خرید زنجیر چرخ نکات زیر را در نظر بگیرید:
بست ها و اتصالات زنجیر چرخ سالم باشد
چنانچه زنجیر چرخ نیاز به آچارهای مخصوص دارد حتما آن را از فروشنده مطالبه کنید
برای خرید زنجیر چرخ مناسب به بروشور خودرو دقت نمایید
به نوع و سایز لاستیک خودرو دقت نمایید

کفپوش سه بعدی:

کفپوش سه بعدی جدیدترین نوع کفپوش برای خودرو است و یکی از وسایل ضروری ماشین محسوب می شود. کفپوش سه بعدی به دلیل فیت بودن با کف خودرو مانع از نفوذ گرد و خاک و آلودگی به کف فابریک خودرو می شود.
همچنین به دلیل اینکه با توجه به تکنولوژی روز تولید شده است پاها به راحتی با پدال و گاز ارتباط خواهند داشت. همچنین به دلیل خاصیت ضد لغزندگی در کف خودرو و زیر پا سر نخورده و در زمان کار با پدال ها برای رانندگان ایجاد مشکل نمی کند.
کفپوش سه بعدی زیبایی و جلوه خاصی را به کابین داخلی خودرو می بخشد از اینرو اگر رنگ آن با دیگر ادوات کابین داخلی ست شود بسیار چشم نواز خواهد بود.
کفپوش های سه بعدی دارای رنگ های متنوعی هستند و فضای مناسبی را برای قرار گرفتن پاها فراهم آورده است. به دلیل کیفیت بالای آن عمر طولانی دارد.
به راحتی می توان آن را شست و از آنجا که دارای شیار هدایت مایعات می باشد از نفوذ آب و مایعات به کف فابریک خودرو جلوگیری می کند.

پمپباد فندکی برای باد کردن لاستیکهای پنچر شده و کم باد خودرو
پمپباد فندکی برای باد کردن لاستیکهای پنچر شده و کم باد خودرو

وسایل رفاهی ماشین:

وسایل رفاهی ماشین شامل وسایل ضروری خودرو جهت رفاه و راحتی راننده و سرنشینان مخصوصا در زمان سفرهای طولانی خواهد بود. وجود وسایل رفاهی باعث می شود تا با خیالی آسوده سفر کنید و در زمان رانندگی تمام تمرکز شما بر جاده پیش رویتان باشد.
از میان ضروری ترین وسایل رفاهی ماشین می توان به صندلی تاشو و کیسه زباله اشاره کرد.

صندلی تاشو:

از وسایل ضروری خودرو برای مسافرت ، می توان به صندلی تاشو اشاره کرد که در زمان خود بسیار کاربردی خواهند بود. وقتی برای استراحت کنار جاده توقف می کنید بدون شک یک صندلی تاشو مناسب خستگی رانندگی را خیلی زود از بین می برد.
صندلی تاشو سبک و قابل حمل هستند و عموما از جنس برزنت، چرم مصنوعی، طبی و غیره می باشند. صندلی های تاشو در اندازه ها و مدل های متنوعی به بازار عرضه شده اند که برخی از آنها پشتی دارند و برخی دیگر فاقد آن هستند.
برخی دیگر از صندلی های تاشو دارای دسته هستند و باعث می شوند تا در زمان نشستن دستهای شما به راحتی روی دسته قرار بگیرد و مانع از رها شدن دستها به سمت پایین می شود و برخی دیگر از صندلی های تاشو فاقد دسته می باشند.
برخی از انواع آنها دارای سایبان هستند و در روزهای آفتابی مانع از نفوذ نور خورشید به چشمها می شود. سایبان صندلی های تاشو قابل جدا شدن هستند و فقط می توانید در روزهای آفتابی از آن استفاده کنید. صندلی های تاشو چند نفره هم در سایزهای بزرگ موجود می باشند که چند نفر به طور همزمان می توانند روی ان استراحت نمایند.

نگهدارنده تلفن‌همراه یا هولدر موبایل:

طبق آمارهای پلیس راهنمایی و رانندگی عدم تمرکز در حین رانندگی یکی از عامل های مهم در تصادف می باشد. نگهدارنده تلفن همراه یا هولدر موبایل میتواند خطر عدم تمرکز در رانندگی را تا حد زیادی کاهش دهد و بهتر است با این قانون واجب و ضروری که هنگام رانندگی نباید با تلفن‌همراه صحبت کنید، رعایت کنیم.
مزایای استفاده از هولدر گوشی هوشمند شامل:
1- موبایل شما را از هرگونه آسیب و ضربه فیزیکی محافظت میکند
2- باعث میشود گوشی شما به جاهای خطرناکی مانند زیر پدال ها لیز نخورد
3- دید شما به مسیر جلو محدود نمیشود.
4- دسترسی شما به گوشی موبایل آسان تر و سریع تر است

سرد یا گرم کننده خوراکی:

اگر شما هم اهل سفر هستید یا ساعات زیادی را در خودرویتان می گذرانید، یک وسیله سرد و گرم کننده خوراکی خودرو بسیار کاربردی برایتان خواهد بود. مثلا در تابستان‌ها خنک نگه‌داشتن نوشیدنی و سالم نگه‌داشتن غذاهای گوشتی ضروری است و البته گرم و مطلوب نگه داشتن این خوراکی‌ها در زمستان هم بسیار مهم است.
این وسایل گرم یا سردکننده با استفاده از نیروی الکتریسیته کار می‌کنند و جمع و جور و براحتی قابل حمل است. برای کار کردن باید پنج دقیقه روی حالت خنک یا گرم‌کنندگی آن بگذارید تا روی حالتی که لازم دارید، قرار بگیرد.
این دستگاه در حالت خنک‌کنندگی، 38 تا 68 وات و در حالت گرم کنندگی، 30 تا 55 وات نیرو احتیاج دارد.

باربند خودرو :

اگر از ماشین های هاشبک استفاده میکنید و با کمبود جا درمحفظه صندوق عقب مواجه اید یا در مسافرت که با کمبود جا مواجه هستید احتمالا اهمیت باربند را پی برده اید. با استفاده از باربند شما می توانید از فضای بالای سقف خودرو بهره ببرید.

انواع باربند شامل:

1-باربند سقفی ساده: که به صورت سنتی روی سقف نصب می¬شود و نیاز به یک روکش برای پوشاندن بار دارد.
2- باربند سقفی چمدانی: براساس قوانین آیرودینامیکی طراحی شده است و بر روی سقف خودرو نصب می شود و مهمترین ویژگی این باربند جلوگیری از ورود آب به داخل وسایل است.
3- باربند مخصوص حمل دوچرخه: که در دو مدل است یک مدل برروی سقف خودرو وصل می شود و مدل دیگر در عقب خودرو وصل میشود
نگهدارنده وسایل خرد و ریز در خودرو:
مسلما در هر سفر، چه داخل شهر و چه بیرون از شهر، مجبورید وسایل مخصوص کودکتان یا خودتان را بردارید. گاهی اوقات این وسایل، داخل خودرو، حسابی پخش و پلا می‌شود و کل فضای خودرو را اشغال می‌کند.
اما این وسیله به ظاهر ساده، می‌تواند وسایل خرده‌ریز را که همراه دارید، مرتب و منظم نگه دارد. این وسیله مناسب نگهداری ابزارهای مورد نیاز خودتان در خودرو نیز هست. هر زمان هم که لازم نبود، بسادگی جمع می‌شود.
کیسه زغال اکتیو:
داشتن یک کیسه زغال اکتیو در خودرو می‌تواند بوی بد ناشی از ریخته شدن غذاها را به خود جذب کند. زغال اکتیو عاری از مواد شیمیایی و بویی است که در خوشبوکننده‌ها وجود دارد و حساسیت‌زا نیست.

چادر خودرو:

یکی از ساده‌ترین روش‌هایی که به واسطه آن می‌توانید از اتومبیل خود محافظت کنید استفاده از چادر ماشین است.
به‌ طور قطع رها کردن خودرو در کنار خیابان و زیر نور مستقیم آفتاب برای ساعت‌های طولانی می‌تواند به بدنه آن آسیب بزند و همچنین خط و خش‌هایی که توسط سایرین بر روی بدنه خودروی کشیده می‌شود سبب آسیب رسیدن به آن می‌شود که با استفاده از چادر خودرو الولوکس میتوان از مشکلات جلوگیری کرد.

کیسه زباله دسته دار مخصوص خودرو
کیسه زباله دسته دار مخصوص خودرو

کیسه زباله:

ممکن است برای هر راننده ای اتفاق افتاده باشد که در حین رانندگی به دنبال جایی باشد تا زباله سیگار یا خوراکی خود را در آن بیندازد. در این مواقع بودن یک کیسه زباله مناسب و دم دست بسیار کاربردی است و باعث تمرکز راننده خواهد بود و به راحتی تخلیه می شوند.
کیسه زباله یکی از وسایل ضروری ماشین می باشد که آنها را می توان از دسته دنده خودرو آویزان کرد. برخی از انواع کیسه های زباله دارای چند محفظه ی اضافه در اطراف برای نگهداری عینک، خودکار، دستمال و لوازم جانبی می باشند.
کیسه های زباله در رنگ ها و مدل های مختلف در بازار موجود هستند که می توانید مطابق با سلیقه خود یکی از آنها را خریداری کنید و از کثیف شدن زود هنگام کفپوش خودرو جلوگیری نمایید.


شاید دوست داشته باشید بخوانید:  2 توصیه مهم هنگام تصادف
برنامه تست آیین نامه ۱۴۰۱

آزمون شبیه سازی شده که می توانید قبل از ازمون اصلی خودتان را محک بزنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.